Akrilonitril sübstitüe spirosiklotrifosfazenlerin sentezi, karakterizasyonu ve optik özelliklerinin araştırılması: Aygıt üretimi
Synthesis, characterization and investigation of optical properties of acrylonitrile substituted spirocyclotriphosphacenes: Device fabrication
- Tez No: 928429
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSELİ TURGUT CİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Tez kapsamında, ilk olarak 4-metoksi sübstitüe fenilakrilonitril bileşikleri 4-MeO-Ph-AN-Ar Knoevenagel Kondenzasyon Reaksiyonu ile elde edildi ve sonrasında mikrodalga yöntemi ile bu bileşiklerdeki metoksi grubunun demetilasyonu gerçekleştirilerek 4-hidroksi sübstitüe fenilakrilonitril bileşikleri 4-HO-Ph-AN-Ar sentezlendi. Ardından ara basamakta, spirosiklotrifosfazen bileşiklerini elde etmek için kullanılacak olan 2,2-dikloro-4,4,6,6-bis[spiro(2',2“-dioksi-1',1”-bifenilil)]siklotri-fosfazen (BPP) ve 2,2,4,4-tetrakloro-6,6-bis[spiro(2',2“-dioksi-1',1”-bifenilil)]siklo-trifosfazen (DPP) bileşikleri, heksaklorosiklotrifosfazen (HCCP)'nin 2,2'bifenol ile etkileştirilmesiyle sentezlendi. Son olarak, elde ettiğimiz 4-HO-Ph-AN-Ar türevlerinin sırasıyla DPP ve BPP bileşikleriyle tepkimesi sonucu DPP-4-O-Ph-AN-Ar) ve BPP-4-O-Ph-AN-Ar akrilonitril sübstitüe spirosiklotrifosfazen bileşiklerinin eldesi gerçekleştirildi. Sentezlenen tüm ara ve sonuç ürünlerin yapıları FT-IR, 1H-NMR ve 13C-APT-NMR spektroskopik yöntemleri ile karakterize edildi. Ayrıca son ürün olan spirosiklotrifosfazen bileşiklerinin karakterizasyonu için, bu yöntemlere ilave olarak 31P-NMR ve kütle spektrometrisi (MALDI TOF MS) yöntemleri kullanıldı. Elde edilen akrilonitril sübstitüe spirosiklotrifosfazen türevlerinin termal kararlılıkları ve optik özellikleri detaylı bir şekilde incelendi. Elde edilen veriler doğrultusunda, fosfazen temelli uygun optoelektronik aygıtların (diyot, fotodiyot, güneş pilleri gibi…) tasarımında kullanılmak üzere, kararlı ve yüksek performanslı organik yarı iletken malzemelerin üretimi için uygun yorumlar getirilerek bir adet Schottky diyot üretildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, first of all methoxy-substituted phenylacrylonitrile compounds 4-MeO-Ph-AN-Ar were synthesized by the Knoevenagel condensation reaction, and then the demethylation of the 4-methoxy group in these compounds was carried out using a microwave method to optain 4-hydroxy-substituted phenylacrylonitrile 4-HO-Ph-AN-Ar compounds. Subsequently, spirocyclictrifosphazene compounds were synthesized in the intermediate stage by reacting 2,2-dichloro-4,4,6,6-bis[spiro(2',2″-dioxy-1',1'-biphenyl)]cyclotriphosphazane (BPP) and 2,2,4,4-tetrachloro-6,6-bis[spiro(2',2“-dioxy-1',1”-biphenyl)]cyclotriphosphazane (DPP) with hexachlorocyclotriphosphazane (HCCP) in the presence of 2,2'-biphenol. Finally, the reactions of the obtained 4-HO-Ph-AN-Ar derivatives with DPP and BPP compounds resulted in the synthesis of DPP-4-O-Ph-AN-Ar and BPP-4-O-Ph-AN-Ar which are acrylonitrile substituted spirocyclictrifosphazene compounds. The structures of all intermediate and final products were characterized by FT-IR, 1H-NMR, and 13C-APT-NMR spectroscopic techniques. Additionally, 31P-NMR and mass spectrometry (MALDI-TOF MS) were used to characterize the final spirocyclictrifosphazene compounds. The thermal stability and optical properties of the obtained acrylonitrile substituted spirocyclictrifosphazene derivatives were thoroughly investigated. Based on the data obtained, appropriate comments were made regarding the production of stable and high-performance organic semiconductor materials for the design of optoelectronic devices (such as diodes, photodiodes, and solar cells). A Schottky diode is fabricated.