Thermoplastic starch films doped with cellulose nanocrystals and aronia extract for food spoilage detection
Gıda bozulmalarının tespı̇tı̇ ı̇çı̇n görünür ışık altında antosı̇yanı̇n bazlı kolorı̇metrı̇k fı̇lm gelı̇ştı̇rı̇lmesi
  1. Tez No: 928434
  2. Yazar: NİSA NUR KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA NESRİN KAHYAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, aronya özütü (AE), selüloz nanokristal (CNC) ve termoplastik nişasta (TPS) içeren filmler (AE/CNC/TPS) geliştirildi. TPS filmlerinin termal, mekanik ve aktif özelliklerini iyileştirmek için karakterize edildi. Filmlerin optik, mekanik, morfolojik, termal, aktif ve kolorimetrik özellikleri kapsamlı bir şekilde araştırıldı. Bulgular, AE'nin pH'a duyarlı renk değişimleri gösterdiğini ve bu değişimlerin gıda tazeliğini izlemek için kullanılabileceğini ortaya koydu. AE/TPS matrisine CNC eklenmesi, belirli bir CNC (%10) konsantrasyonuna kadar filmlerin mekanik mukavemetini, termal kararlılığını ve su buharı bariyeri (WVP) özelliklerini önemli ölçüde iyileştirdi. Termal analizler, CNC'nin AE/CNC/TPS filmlerinin termal kararlılığını artırdığını ve AE/CNC10/TPS örneğinin mekanik mukavemet, su buharı bariyeri ve esneklik arasında en iyi dengeyi sağladığını gösterdi. Mikro yapı analizleri, düşük CNC konsantrasyonlarında homojen bir dağılım olduğunu ve daha pürüzsüz ve daha kompakt film yüzeylerine katkıda bulunduğunu ortaya koydu. Filmlerin antioksidan aktivitesi ve toplam fenolik içerikleri CNC eklenmesiyle önemli ölçüde etkilenmedi. Antibakteriyel testler filmlerin özellikle Escherichia coli gibi Gram negatif bakterilere karşı etkili olduğunu, Staphylococcus aureus gibi Gram pozitif bakterilere karşı ise etki göstermediğini gösterdi. Tavuk ve domateslerde yapılan gıda uygulama testleri filmlerin gıda kalitesinin korunması ve izlenmesi üzerindeki etkisini araştırdı. Genel olarak, AE/CNC/TPS filmleri gıda ambalaj sektöründe kullanım için akıllı ambalaj malzemeleri olarak umut verici özellikler sergiliyor.
Özet (Çeviri)
In this study, aronia extract (AE), cellulose nanocrystal (CNC), and thermoplastic starch (TPS) containing films (AE/CNC/TPS) were developed and characterized to improve the thermal, mechanical, and active properties of TPS films. The optical, mechanical, morphological, thermal, active, and colorimetric intelligence properties of the films were investigated comprehensively. The findings revealed that AE exhibited pH-sensitive color changes and these changes could be used for monitoring food freshness. Adding CNC to the AE/TPS matrix significantly improved the mechanical strength, thermal stability, and water vapor barrier (WVP) properties of the films up to a certain CNC (10%) concentration. Thermal analyses showed that CNC increased the thermal stability of AE/CNC/TPS films, and the AE/CNC10/TPS sample provided the best balance between mechanical strength, water vapor barrier, and flexibility. Microstructure analyses revealed a homogeneous distribution at low CNC concentrations, contributing to smoother and more compact film surfaces. Antioxidant capacity and total phenolic contents of the films were not significantly affected by the addition of CNC. Antibacterial tests showed that the films were particularly effective against Gram-negative bacteria, such as Escherichia coli, while they showed ineffective effects against Gram-positive bacteria, such as Staphylococcus aureus. Food application tests on chicken and tomatoes investigated the effect of the films on food quality preservation and monitoring. In general, AE/CNC/TPS films exhibit promising properties as smart packaging materials for use in the food packaging sector.