Grafitik karbon nitrür destekli rodyum/demir nanoparçacıkları ile katalizlenen sodyum borhidrürün hidrolizi
Hydrolysis of sodium borohydride catalyzed by graphitic carbon nitride-supported rhodium/iron nanoparticles
- Tez No: 928448
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZAHMAKIRAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YURDERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, grafitik karbon nitrür destekli RhFe nanoparçacıkları (RhFe/g-C3N4) emdirme-indirgenme yöntemine göre hazırlandı ve sodyum borhidrürün (NaBH4) hidroliz tepkimesinde katalizör olarak kullanıldı. Daha sonra elde edilen RhFe/g-C3N4 katalizörü ICP-OES, SEM, TEM, P-XRD, XPS gibi ileri spektroskopik yöntemler ile tanımlandı. Elde edilen bulgulara göre, en etkin Rh0.48Fe0.52/g-C3N4 katalizörünün çevrim frekansı (TOF) değeri 33.04 dak⁻¹ ve H₂ üretim hızı (HGR) 4214.02 mL·H₂·dak⁻¹·gcat⁻¹ olarak hesaplandı. Ayrıca Rh0.48Fe0.52/g-C3N4 katalizörü tarafından katalizlenen NaBH4 hidroliz tepkimesinde aktivasyon parametreleri sırasıyla 66.20 (Ea#), 63.68 (ΔH#) ve -149.53 (ΔS#) olarak bulundu.NaBH4'ün hidroliz tepkimesinde Rh0.48Fe0.52/g-C3N4 katalizörü bir önceki çevrim sonrasında başlangıç katalitik etkinliğinin % 80.72'sini korumaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, graphite carbon nitride-supported RhFe nanoparticles (RhFe/g-C3N4) were prepared by the impregnation-reduction method and used as a catalyst in sodium borohydride (NaBH4) hydrolysis reaction. The obtained RhFe/g-C3N4 catalyst was then characterized by advanced spectroscopic techniques such as ICP-OES, SEM, TEM, P-XRD, and XPS. According to the findings, the cycle frequency (TOF) value of the most efficient Rh0.48Fe0.52/g-C3N4 catalyst was calculated as 33.04 min-¹ and H₂ production rate (HGR) was calculated as 4214.02 mL-H₂-min-¹-gcat-¹. Moreover, the activation parameters for the NaBH4 hydrolysis reaction catalyzed by the RhFe/g-C3N4 catalyst were 66.20 (Ea#), 63.68 (ΔH#), and -149.53 (ΔS#), respectively. More importantly, in the hydrolysis reaction of NaBH4, the Rh0.48Fe0.52/g-C3N4 catalyst retains 80.72% of its initial catalytic activity after the previous cycle.