Uluslararası iletişim ve yeni iktisadi boyutları
- Tez No: 92848
- Danışmanlar: PROF. DR. İŞAYA ÜŞÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
ÖZET İletişim, örgütlenmiş yaşamda günlük pratiklerin kurulmasının, sürdürülmesinin, geliştirilmesinin ve değiştirilmesinin zorunlu bir koşuludur. İletişim tarzı, kişilerarasından uluslararası boyuta değin aynı karakteristik özelliklere sahiptir. İletişimin uluslararası boyutunun ele alındığı bu çalışmada, konunun dünya genelindeki sosyal içeriğinin ve yeni iktisadi boyutlarının ortaya konulması amaçlanmıştır. İletişim teknolojilerinin ekonomik dönüşüme paralel gelişimi, karmaşık iletişim ve haberleşme sistemlerinin toplumsal ilişkiler ağıyla iç içe geçmişliğinin göstergesidir. Uluslararası iletişimin çok boyutluluğu konunun ekonomik, politik, teknolojik, kültürel, sosyolojik, psikolojik ve hukuki unsurlarına dikkat çekmektedir. Son yirmi yılda globalizm, uluslararası iktisat ve iletişim alanlarının köklü bir yeniden değerlendirmeye tabi tutulmasına yol açmıştır. Dünya ekonomisinde kapitalist çokuluslu şirketlerin ortaya çıkışı ve güç kazanması, beraberinde çokuluslu medya şirketleri ile ulusal kimliklerden bağımsız düzenlemeleri getirmektedir. Çokuluslu şirketlerin egemenliğindeki uluslararası iletişim düzeni, ulusal yapılardan bağımsız bir özellik arz ettiği gibi; ulusal iletişim düzenlerini de değişime zorlamaktadır. Çalışmada iletişimin mülkiyet ilişkilerine dayanan sosyal bir biçimlenme kazanmasının tarihsel gelişimi vurgulanmış ve iletişimin bir hizmet olarak dünya ekonomisi içerisinde vazgeçilemeyecek bir yere sahip olduğu belirtilmiştir. 183
Özet (Çeviri)
SUMMARY Communication is a necessary precondition for establishment, maintenance, development and transformation of the daily practices in organized life. The mode of communication shows similar characteristics from interpersonal dimensions to international. Emphasizing the international dimensions of communication, this study investigates the social content of the issues in global context and economical dimensions. The parallel development and the transformation of the communication technologies in the indicator of the systems of complicated communication and telecommunication which combine together with the social relations. Multi dimensioned character of the international communication calls attention to economical, political, technological, cultural, sociological, psychological and juridical elements of this subject. In the last two decades, globalism has caused a fundamental appraisal of international economy and communication areas. Emergence and supremacy of capitalist multinational companies brought along multinational media cooperation and the regulations independent from national identities. The international communication order under the domination of multinational cooperation shows an independent feature as well as forces national communication order to change. In this study, historical development of the communication attaining a social formation based on property relations was being emphasized and indispensable place of communication as a service in world economy was being brought out. T:CYÜİBEKÖğîÖ^tteKDROllî ^^'..rrAWF** MERKEZİ