Serbest piyasa ekonomisine geçiş sürecinde Azerbaycan'da bankacılık sistemi
- Tez No: 92847
- Danışmanlar: PROF. DR. TEZER ÖÇAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
124 ÖZET Azerbaycan bağımsızlığını kazanmasıyla merkezleştirilmiş sistemden iki seviyeli sisteme geçmiştir. İlk yıllarda Merkez Bankası'nın verdiyi düşük faizli krediler nedeniyle ülkede çok sayıda bankalar kurulmuştur. Bankaların yıllar itibari ile nasıl geliştiği, halka hangi hizmetleri sunduğu, yaptığı işlemler 2. Bölümde daha ayrıntılı olarak ele alınmaktadır. Serbest piyasa ekonomisinde Merkez Bankası'nın çok önemli yeri vardır. Merkez Bankasının görev ve fonksiyonları, bankalarla yaptığı işlemler, döviz işlemlerini nasıl gerçekleştirdiği de bu bölümde ele alınmaktadır. Ayrıca bu bölümde piyasa ekonomisinin bir parçası olan özel bankalara da deyinilmektedir. Özel bankaların işlemlerini, bu işlemlerinin denetlenmesi, verilen kredilerin incelenmesi ve bunun gibi bir çok özel bankacılık işlemlerine yer verilmektedir. Azerbaycan'da faaliyet gösteren bankaların dünya bankalarının çalışmasına, tecrübesine ve teknolojisine ulaşması için, bunları da ülkeye gelişiyle beraberinde getiren yabancı sermayeli bankaların ülkeye girişi kolaylaştırılmalıdır. Yabancı bankaların Azerbaycan'a geliş nedenleri, toplam sermaye içerisindeki yeri ve yerli bankalarla olan ilişkileri 3 'üncü bölümde yer almaktadır. Yabancı bankaların ülke içerisinde hangi hizmetleri verebileceği, hangi işlemleri yapabileceği ve karşılaştığı sorunlara 3 'üncü bölümde yer verilmektedir.125 Bankacılık sektöründe mevcut olan bir takım aksaklıklar ve eksiklikler ülkede dünya standartlarına uygun bankacılığın oluşumunu engellemektedir. Serbest piyasa ekonomisine geçişin tamamlanması için bu sorunların bir an önce çözülmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın son bölümünde de Azerbaycan bankacılık sisteminin karşılaştığı bu sorunların ve onların çözüm önerilerinin ortaya konulmasına gayret edilmektedir. Bankacılık sisteminin karşılaştığı sorunların en kısa zamanında çözülmesi Azerbaycan bankalarının dünya standartlarına uygun kurulup, faaliyet göstermesine yardımcı olacak ve bankacılık sisteminin hızla gelişmesini sağlayacaktır. ANAHTAR KELİMELER: Banka, Mevduat, Kredi, Faiz, Serbest Piyasa Ekonomisi.
Özet (Çeviri)
126 SUMMARY After gaining independence, Azerbaijan has adopted two-level system, leaving behind centralized system. At first, a great many banks were set up on account of loans with a low interest rate. In the second chapter you may find in detail how banks have developed and what kind of services and transactions they have implemented through the years. The Central Bank plays a prominent role in a market economy. In this very chapter the duties and functions of the Central Bank and transactions with the other banks and the way they carry out their foreign currency transactions are dealt with. Moreover private banks, which are indispensible part of market economy, are also discussed, such as transactions of private banks, inspection of these transactions and the loans given and similar private banking operations. In order for the banks in Azerbaijan to keep up with the experience and technology of the other world banks, the legal framework to pave the way for allowing the banks with foreign capital to enter the local market with their above mentioned features should be facilitated. In the third chapter you may find the reasons why foreign banks have been introduced to Azerbaijan, their positions in the total capital and their relations with local banks.127 In addition to this, what kind of services they can provide and what kind of transactions they can carry out and the problems they face are presented in the third chapter. In the final chapter of this study, the problems facing Azerbaijan's banking sector and solutions for these problems are being tried to be shown. The current shortcomings and failures in banking sector prevent the development of banking. Compatible with the world standards. To complete the transition to the free market economy these problems should be solved at once. This will help set up. Azerbaijan is banks in accordance with the world standard and pave the way for them to operate, which in itself will enable the banking sector to gain impetus. KEYWORDS: Bank, Deposits, Credit, interest, Transmission Procedure to Free Market.