BESYO okuyan ve okumayan üniversite öğrencilerinde bigoreksiya ile sosyal görünüş kaygısı ilişkisinin incelenmesi
The association between bigorexia and social appearance anxiety in sports science and other university students
  1. Tez No: 928532
  2. Yazar: BÜŞRA AKGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYYÜB ENSARİ CİCERALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu okuyan ve okumayan üniversite öğrencilerinde bigoreksiya (kas dismorfik bozukluğu) ile sosyal görünüş kaygısının düzeyleri incelenmiş ve iki değişken arasındaki ilişki karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Nicel yöntem ve ilişkisel tarama modeli kullanılarak yürütülen çalışmada, İstanbul'da yaşayan ve 18-30 yaş aralığında olan toplam 482 üniversite öğrencisinden çevrimiçi anket yöntemiyle veri toplanmıştır. Katılımcılara Demografik Bilgi Formu, Kas Dismorfik Bozukluğu Envanteri ve Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel analizlerle (Mann Whitney U, Ki-kare, Spearman korelasyon) değerlendirilmiş, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinin bigoreksiya puanlarının diğer bölümlerde okuyanlara kıyasla anlamlı derecede daha yüksek, ancak sosyal görünüş kaygısı puanlarının daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra; bigoreksiya ve sosyal görünüş kaygısı arasında genel olarak pozitif bir ilişki olduğu, bu ilişkinin Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu okuyan grupta hacim için çalışma ve görünüm tahammülsüzlüğü alt boyutlarında daha belirgin olduğu gözlemlenmiştir. Diyet uygulama ve ergojenik takviye kullanma durumlarına göre de bigoreksiya düzeyleri farklılaşmıştır. Sonuçlar, spor merkezli eğitim alan öğrencilerin beden algısı ve dış görünüşe dair tutumlarının, bigoreksiya ve sosyal görünüş kaygısı değişkenleriyle nasıl etkileştiğini ortaya koymakta ve beden imajı bozuklukları ile sosyal kaygının üniversite yaş grubunda farklı koşullarda nasıl şekillenebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the levels of bigorexia (muscle dysmorphic disorder) and social appearance anxiety among university students enrolled in and not enrolled in a School of Physical Education and Sports, as well as the comparative relationship between these two variables. Employing a quantitative approach with a correlational survey design, data were collected online from 482 university students aged 18–30 residing in Istanbul. Participants completed a Demographic Information Form, the Muscle Dysmorphic Disorder Inventory, and the Social Appearance Anxiety Scale. Statistical analyses (Mann Whitney U, chi-square, Spearman correlation) revealed that the bigorexia scores of students attending School of Physical Education and Sports were significantly higher than those of students from other faculties, whereas their social appearance anxiety scores were lower. Furthermore, a generally positive relationship emerged between bigorexia and social appearance anxiety, which appeared more pronounced in the“drive for size”and“appearance intolerance”sub-dimensions among the School of Physical Education and Sports group. Differences in bigorexia levels were also observed based on diet practices and the use of ergogenic supplements. These findings illustrate how body image perceptions and attitudes toward physical appearance, particularly in a sports-focused educational context, interact with bigorexia and social appearance anxiety, shedding light on how body image disorders and social anxiety may manifest under varying conditions in a university-aged population.