Bir kamu hastanesinde çalışan hemşirelerin stres düzeylerinin iş motivasyonuna etkisinin değerlendirilmesi: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi örneği
Evaluation of the effect of stress levels on work motivation of nurses working in a public hospital: The case of Eskişehir Osmangazi University Training and Research Hospital
  1. Tez No: 928539
  2. Yazar: ZUHAL ALPASLAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM GÜÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan hemşirelerin stres düzeylerinin iş motivasyonuna etkilerinin araştırılıp, değerlendirilmesidir. Stres faktörleri ile motivasyon arasındaki ilişkiyi değerlendirip hemşirelerin çalışma hayatındaki motivasyon düşüklüğünü çözüme kavuşturmak amaçlanmıştır. Bu araştırmada nicel araştırma yöntemleri, veri toplama tekniği olarak anket tekniği kullanılmıştır. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki hemşirelerin stres düzeylerinin iş motivasyonuna etkilerini ortaya koymak ve açıklamak için sahada bir anket çalışması yapılmış ve bu anket verilerinden çıkan istatistiksel analiz sonuçlarına göre hipotezlerin durumu saptanmıştır. Bu araştırmanın bulguları, iş stresinin iş motivasyonu üzerindeki önemli etkisini vurgulamaktadır. İş stresinin iş motivasyonunu yönetici kaynağı kapsamında olumlu yönde etkilediği; ancak Mesleki İlerleme, Terfi ve Takdir ve İş Arkadaşlıkları ile İlgili Stres Kaynaklarını olumsuz etkilediği sonucuna varılmıştır. Bu bulgular, iş stresinin iş motivasyonunu azaltmadığını, aksine artırdığını göstermektedir. Hemşire İş motivasyonu boyutu ile örgütsel stres genel boyutu arasında anlamlı, düşük düzeyde ve pozitif bir ilişki vardır. Ayrıca hemşirelerin iş motivasyonunun ve örgütsel stres düzeylerinin ortalamanın üstünde olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research investigates and evaluates the effects of stress levels on the work motivation of nurses working at Eskişehir Osmangazi University Training and Research Hospital. The aim is to assess the relationship between stress factors and motivation, addressing the issue of low work motivation among nurses. Quantitative research methods were used in this study, with the survey technique employed as the data collection method. A field survey was conducted to reveal and explain the effects of nurses' stress levels on work motivation at Eskişehir Osmangazi University Training and Research Hospital, and the status of the hypotheses was determined based on the statistical analysis results of the survey data. The findings of this research highlight the significant impact of job stress on work motivation. It was concluded that job stress positively affects work motivation in terms of managerial resources. However, stress sources related to Professional Advancement, Promotion and Appreciation, and Work Relationships negatively affect work motivation. These findings indicate that job stress does not reduce work motivation but rather increases it. There is a significant, low-level, and positive relationship between the Nurse Work Motivation dimension and the Organizational Stress General dimension. Additionally, it is observed that nurses' work motivation and organizational stress levels are above average.