Kapadokya'yı ziyaret eden Fransızca konuşan (Francophone) Avrupa ülkeleri turistlerinin tatminini ölçmeye yönelik bir araştırma
  1. Tez No: 92856
  2. Yazar: SEYFALİ ÖCAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLA HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Ill Kapadokya'yı Ziyaret Eden Fransızca Konuşan (Francophone) Avrupa Ülkeleri Turistlerinin Tatminini Ölçmeye Yönelik Bir Araştırma ÖZET Bu araştırmanın amacı; Kapadokya yöresinde en fazla turistik konaklama yapan yabancı turistlerden Fransızca konuşan (Francophone) Avrupa ülkeleri turistlerinin profilini ve dört ana konuda tatminlerini belirleyerek, yöre turizminin gelişmesine yönelik öneriler geliştirmektir. Tatmin düzeyi ile ilgili konular; söz konusu turistlerin, konaklama işletmelerinde verilen hizmetlere ilişkin tatminleri, yerel hizmetlere ilişkin tatminleri, yöre çekiciliklerine ilişkin tatminleri ve satın almış oldukları mal ve hizmetlerin fiyatlarına ilişkin tatminleriyle ilgilidir. Yörenin turistik potansiyel verileri, kütüphane araştırmasıyla, Francophone'ların profili ve yöresel turistik tatmin verileri 220 deneğe uygulanan anket yöntemiyle elde edilmiştir. Araştırma sonucunda Kapadokya'yı en çok Francophone turistlerin ziyaret ettiği ve bunların büyük çoğunluğunu orta yaş grubunun oluşturduğu ortaya çıkmıştır. Bu turistlerin büyük kısmının gelir seviyesinin yüksek ve yörede ortalama kalış süresinin 6 gün olduğu tespit edilmiştir. Turistlerin, yöredeki konaklama işletmelerinde verilen hizmetlerin ve yerel hizmetlerin çoğundan memnun kaldıkları tespit edilmiştir. Taksi şoförlerinin tutumundan, umumî tuvaletler ve genel temizlik'ten memnun kalmadıkları sonucu ortaya çıkmıştır. Kapadokya'nın turistik çekicilikleri vadiler, peri bacaları, yer altı şehirleri, çevre sakinliği, kaya kiliselerden çok memnun ve diğer çekiciliklerden memnun oldukları tespit edilmiştir. Turistlerin taşıt kiralama ve taksi fiyatını pahalı bulmalarına rağmen, otobüs ve dolmuş fiyatlarından memnun oldukları tespit edilmiştir. Tespit edilen memnuniyetsizlikler ve aksaklıkların giderilmesi için çözüm önerileri getirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Francophone turistler, Kapadokya, turist profili, turist tatmini.
Özet (Çeviri)
112 A RESEARCH ON SATISFACTION LEVELS OF FRENCH SPEAKING TOURISTS VISITING CAPPADOCIA PROVINCE ABSTRACT The aim of this research is to point out the profiles of French speaking tourists who particularly visit the Cappadocia province of Turkey and to find out their level of satisfaction in terms of four main respects with regard to the improvement of tourism in the province. These are the tourists' satisfaction with related to the services given in the places they accommodate, their satisfaction in terms of local services, their satisfaction with regard to the attractions of the province and their satisfaction regarding the prices of the items they purchase and the services they pay for. The outputs of the touristic potential of the province have been attained by means of observation and library research and the profiles of French speaking tourists and the outputs of their touristic satisfaction with regard to the province have been obtained from the inquiries given to 220 tourists. As the result of this research, it has been found out that mostly French speaking tourists visit Cappadocia province and that most of hem are between 25 - 54 years old. It has also been seen that the personal incomes of most of these tourists are high and that their average stay in the province is 6 days. It has been found out that French speaking tourists are satisfied with the accommodation and local services generally but not satisfied with the attitudes of taxi drivers, public toilets and general environmental cleanness. It has also been found out that they are highly satisfied with valleys, fairy chimneys, underground cities, tranquility and churchs and that they are satisfied with the other attractions. Whereas they find car renting prices and taxi fees high, they are pleased with bus and dolmuş fees. Suggestions for the solution of the shortcomings which these tourists are dissatisfied with have been presented in the conclusion part of this research. KEY WORDS : French speaking tourists, Cappadocia, Tourist profile, Tourist satisfaction. XC yUKSEKOGRETIM kl)kt> i.i ftOSÖMAKIASYON MERKEZİ