1960 sonrası Türk romanında halk ağızlarının kullanılması
- Tez No: 92860
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTUĞRUL YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
211 ÖZET Çalışmamız,“1960'tan Sonra Yazılan Türk Romanlarında Halk Ağızlarının Kullanıllması”adını taşımaktadır. Bu çalışmada, 1960'tan sonra basılan köy romanlarından otuzu esas alınarak incelenmiştir. Romanlara yansıyan ağız özellikleri ses bilgisi, şekil bilgisi ve söz dizimi özellikleri bakımından ele alınmıştır... Birinci bölüm olan“Ses Bilgisi”nde, ünlüler ve ünsüzlerle ilgili ses olayları iki ayrı bölümde incelenmiştir.“Ünlüler”bölümünde uzun ünlüler, ünlü uyumu, dil benzeşmesi, uyum değişmesi, dudak benzeşmesi, ünlü değişmeleri, ünlü düşmesi ve ünlü türemesi incelenen romanlardan alınan örnek cümlelerle ele alınmıştır.“Ünsüzler”kısmında ise, örnek cümleleriyle ünsüz değişmeleri, ünsüz düşmesi, ünsüz ikizleşmesi, ikiz ünsüzün tekleşmesi, hece kaynaşması, hece türemesi, ünsüz türemesi, iç seste ünsüz benzeşmesi, benzeşmezlik ve göçüşme konulan bulunmaktadır.“Şekil Bilgisi”ikinci bölüm olup burada inceleme alanımıza giren romanlara yansıyan Anadolu ağızlarındaki ekler ele alınmıştır. Yapım ve çekim ekleri iki ana başlık altında toplanmıştır.“Söz Varlığı”nda inceleme alanımıza giren romanlarda bulunan kelimeler, Derleme Sözlükleri'nde şekil ve anlam olarak aldıkları karşılıklara göre tasnif edilmiş ve örnek cümlelerle gösterilmiştir.“Cümle Yapısı”bölümünde ise, devrik cümlelerin kullanılması ve soru cümlelerinin vurgu ile kurulması özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
212 ABSTRACT The header of our study is“The usage of local dialects in the novels written after 1960”. This study is based upon the studied thirty village novels, which are written after the year of 1960. The reflected dialect characteristic to these novels are studied in phonetics, syntax and figurative proporties. The first chapter of the study is“phonetics.”The phonetical properties of the wovels and consonants are studied in two seperate sections in the first chapter. After wovels section the following subjects are discussed with the sample sentences taken from the studied novels: Long wovels, the harmony of the wovels, the similarities of the dialects, the variation of harmony, the lip resemblences and the multiplications of wovels. The consonants section is inculusive of the studies with the sample sentences of the subjects like variations of consonants, consonant drops, the twinisation of consonants, the unification of twin consonants, the blending of syllables, gulping of the syllables, syllable multiplacition, consonant multiplacition, consonant similarities of inner voice, unresemblences and migrations. The“Figurative information”is the second section of the study. The annexes of the Anatolian dialects reflected to the studied novels are included in that section. Building and termination suffixes are grouped under to main headers syntax is the last section of this study and organised under two headers as“ Word treasure”and“ Sentence structure”. The words used at the scope of our studied novels are given with sample sentences at the“Word treasure”. Also these words are classified in accordance with their meanings and types given in the compiled dictionaries. The charactericstics of the usage of“Inverted sentences”and“Construction of the question sentences through accent”are discussed in the“ Sentence structure”section. wmm\m*tfW merkezî