Bireylerin sağlık hizmetleri hakkındaki görüşleri
  1. Tez No: 92861
  2. Yazar: ADNAN TİYEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLAVER TENGİLİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Sağlık hizmetlerinde teknolojik ilerlemeler, hastalık yapısında ve toplumsal algı ve beklentilerde görülen değişimler ve maliyet artışları sağlık kuruluşlarını daha etkin ve verimli çalışmaya zorlamış ve rekabeti arttırmıştır. Bu ortamda sağlık kuruluşları tüketicinin tutum ve davranışlarını, yaşamayı sürdürebilmek için dikkate almak zorundadır. Politika belirleme, planlama ve bunların uygulanması sürecinde sağlık hizmetlerinde tüketici davranışının önemli bir değişken olmasından dolayı bu değişkenin tüm boyutları ile irdelinmesi gerekmektedir. Başka bir ifade ile örgütlerin: tüketicilerin hizmet hakkında ne düşündükleri ve bunlar hakkındaki kararları anlamaya ihtiyaçları vardır. Sağlık Hizmetlerinin kendine has gerçekleri (örneğin tüketicinin bilgisizliği, kompleksliği, talebin belirsiz olması, kamu malı olması, dışsallıklar vb.) karşısında tüketici güçlendirilip bilgilendirilirse sağlık hizmetlerinde talep kanatlı problemlerin en aza indirileceği ve hatta arz kanadı içinde kendine çeki düzen verme bağlamında bir itici güç olacağı varsayılmaktadır. Sağlık hizmetlerinde / Sağlık hizmetlerinin tüketiminde, tüketicilerin hizmet sunucuları ile karşılaşmalarında söz konusu hizmetlerle ve hekimlerle ilgili bazı konulardaki tutumlarını ve bu tutumların demografik ve sosyo kültürel özelliklere ve hastane mülkiyet biçimine göre farklı olup olmadığı, Sağlık Bakanlığı Ankara Hastanesi ve Ankara özel Alkan Hastanesinde tesadüfi örneklem yoluyla belirlenen 299 hasta üzerinde uygulanan çalışma ile araştırılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde tüketici davranışı ile ilgili temel kavramlar ve tüketici davranışı modelleri, ikinci bölümde tüketici davranışını etkileyin faktörler, üçüncü bölümde sağlık hizmetleri piyasası ve özellikleri ve sağlık hizmetlerinde tüketicilik davranışları, dördüncü bölümde gereç ve yöntem, beşinci bölümde bulgular ve tartışma, son bölümde ise sonuç ve öneriler yer almaktadır. Araştırma sonuçlarından hareketle tüketici davranışlarının hizmetlerin sunumunda önemi ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The technological progres in health services, the changes in disiase patterns, the expectations from the organisations of health and the increase in health services cost have forced the institutions to work more efficiently and increased the competition in this sector. In this condition, health services have to consider the consumer's behaviours and attitudes to be able to survive. Since consumer behavior is an important variable in the process of the policy making making and plannig of the health sector, it is necessory to scrutinize it's all dimensions. In other words, it is required to understand what organization and consumer think about goods and services and decisions about those. If consumers are informed on the unique characteristics of health services (consumer ignorance, demand uncertanity, public goods, internalities etc.), it is supposed that the problems resulted from demand will be decreased, and rather this is a motive power onthe arragement of the suppply. In this study, firstly it was insisted on the main concepts and the models related with consumer behavior. Second, the factors which influence the consumer behavior were clarified. In the third part, health services market, its characteristics and the consumer behavior in health services were discussed. Fourth, the research metod was described, and fifth the resuths and discussion of the project were explaired finally conslusion was employed. In Ankara Hospital and Private Alkan Hospital a survey has been done on 299 in patients who have been selected randomly in order to find out whether their attitudes change towards doctors and health services according to the in-patients demografical and socio - cultural characteristics and the possession of the hospital. As a results of this survey, it has been found out that consumer's behavior has an importent affect on health care services. Key Word :Consumer behavior at the health services