Kamusal alanda karşı anıt fikri üzerine
On the idea of counter-monuments in public space
- Tez No: 928604
- Danışmanlar: PROF. MELİH APA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, anıt kavramı üzerinden, ona bir eleştirel yaklaşımda bulunarak“karşı anıt”kavramının özellikle avangard hareketlerle nasıl adım adım ortaya çıkmaya başladığını anlamaya çalışmak istemekte ve karşı anıtsalcılık kavramını tarihsel ve toplumsal bağlamda ele alarak, kamusal alandaki uygulamalarını ve etkilerini incelemektedir. Çalışmada, anıtların tarih boyunca toplumsal hafızayı inşa etmedeki rollerine odaklanılmış ve bu yapılar üzerinden bellek politikalarının nasıl şekillendiği tartışılmıştır. Karşı anıtsalcılık, geleneksel anıtsal yapıların kalıcı ve otoriter temsiline bir eleştiri olarak ortaya çıkmış; toplumsal hafızanın dinamik ve eleştirel bir şekilde ele alınmasını savunan bir yaklaşımdır. James E. Young gibi düşünürlerin görüşlerinden hareketle, bu yaklaşımın tarihsel olaylara ve figürlere alternatif bir bakış açısı sunduğu belirtilmiştir. Tezde ayrıca, kamusal alanın sanat ile ilişkisinde anıtların dönüştürücü etkisi vurgulanmış ve Holokost Anıtı, Vietnam Gazileri Anıtı gibi örneklerle, bu yapıların hem bireyleri hem de toplumu nasıl etkilediği ele alınmıştır. Modern anıtsalcılık, ulusal kimlik ve toplumsal dayanışmayı pekiştiren unsurlar olarak tanımlanırken, karşı anıtların eleştirel ve katılımcı doğası, izleyiciyi pasif bir gözlemci olmaktan çıkarıp aktif bir katılımcı haline getirme işlevine dikkat çekilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma, anıtsalcılık ile karşı anıtsalcılık arasındaki ideolojik ve estetik farkları açıklamış ve kamusal alanda karşı anıtların toplumsal hafıza üzerindeki dönüştürücü etkilerini tartışmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand the concept of“counter-monument”through a critical approach to the notion of monuments, examining how it began to emerge step by step, particularly with avant-garde movements. It explores the concept of counter-monumentality within a historical and social context, analyzing its applications and impacts in public spaces. The study focuses on the role of monuments in constructing social memory throughout history and discusses how memory politics have been shaped through these structures. Counter-monumentality emerged as a critique of the permanent and authoritarian representations of traditional monumental structures, advocating for a dynamic and critical approach to social memory. Based on the ideas of thinkers like James E. Young, it is highlighted that this approach offers an alternative perspective on historical events and figures. The thesis also emphasizes the transformative impact of monuments in the relationship between art and public space, examining examples such as the Holocaust Memorial and the Vietnam Veterans Memorial to explore how these structures affect both individuals and society. While modern monumentality is defined as reinforcing elements of national identity and social solidarity, the critical and participatory nature of counter-monuments is underlined for their function in transforming the audience from passive observers into active participants. In conclusion, this study explains the ideological and aesthetic differences between monumentality and counter-monumentality, discussing the transformative effects of counter-monuments on social memory in public spaces.