Tasarımcı öğretmen algısı ve öğretmen öz düzenleme becerisi arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the relationship between designer teacher perception and teacher self-regulation skills
- Tez No: 928622
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL YURTSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitsel Tasarım ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Öğretmenlerin öğrenme süreçlerini bir tasarım problemi olarak ele alması ve bireysel farklılıkları göz önünde bulundurarak yenilikçi çözümler geliştirmesi, eğitimde kritik bir yetkinlik olarak değerlendirilmektedir. Çalışmanın amacı, tasarımcı öğretmen algısı ve öğretmen öz-düzenleme becerileri kavramlarının ışığında,“Tasarımcı Öğretmen Algısı ve Öğretmen Öz-Düzenleme Becerileri Arasındaki İlişkilerin İncelenmesi”yoluyla öğretmenlerin mesleki rollerini daha etkin bir şekilde yerine getirmelerini etkileyen faktörleri belirlemektir. Çalışma nicel araştırma olup araştırmada ilişkisel araştırma modeli kullanılmıştır. Çalışmanın evrenini, Kocaeli ilindeki 12 ilçede görev yapan 24.000 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi, kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle belirlenen ve farklı öğretim kademeleri ile branşları temsil eden 342 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmada, veri toplama aracı olarak Yurtseven ve arkadaşları (2021) tarafından geliştirilen Tasarımcı Öğretmen Ölçeği ile Çapa-Aydın ve arkadaşları (2009) tarafından geliştirilen Öğretmen Öz-Düzenleme Ölçeği kullanılmıştır. Tasarımcı Öğretmen Ölçeği, öğretmenlerin tasarım, uygulama, liderlik, dijital yeterlik ve alan bilgisi gibi faktörlerdeki algılarını değerlendirirken; Öğretmen Öz-Düzenleme Ölçeği, hedef belirleme, içsel ilgi, öz değerlendirme ve yardım arama gibi dokuz alt boyutu kapsamaktadır. Verilerin analizi, SPSS 23.0 yazılımı aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t-testi, ANOVA ve korelasyon analizleri kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları, öğretmenlerin tasarımcı öğretmen algıları ile öz-düzenleme becerileri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, tasarımcı öğretmen algılarının yaş, kıdem ve kademe gibi demografik değişkenlere göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Öz-düzenleme becerilerinin yüksek olması, öğretmenlerin mesleki performansını artıran bir faktör olarak belirlenmiştir. Bu çalışma, eğitimde tasarımcı öğretmen rolünün benimsenmesi ve öz-düzenleme becerilerinin geliştirilmesine yönelik uygulamalara ışık tutmaktadır. Araştırmanın sonuçları, öğretmenlerin mesleki gelişim süreçlerini desteklemek ve eğitim ortamlarının kalitesini artırmak amacıyla eğitim politikalarının ve mesleki gelişim programlarının yeniden yapılandırılmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Teachers' framing of learning processes as design challenges and their development of innovative solutions that account for individual differences are regarded as critical competencies in education. This study investigates the relationship between designer teacher perception and teacher self-regulation skills to identify factors that enhance teachers' professional effectiveness. Employing a quantitative correlational research model, the study population includes 24,000 teachers across 12 districts in Kocaeli province, Turkey. A convenience sample of 342 teachers, representing diverse educational stages and subject areas, was selected. Data were collected using the Designer Teacher Scale (Yurtseven et al., 2021), which evaluates perceptions of design, implementation, leadership, digital competence, and subject-matter expertise, and the Teacher Self-Regulation Scale (Çapa-Aydın et al., 2009), comprising nine subdimensions (e.g., goal setting, intrinsic motivation, self-evaluation, and help-seeking). Data analysis via SPSS 23.0 included descriptive statistics, independent-samples t-tests, ANOVA, and correlation analyses. Results revealed a statistically significant relationship between teachers' designer role perceptions and their self-regulation skills. Additionally, demographic variables such as age, professional tenure, and educational stage significantly influenced designer teacher perceptions. Higher self-regulation skills were strongly associated with improved professional performance. This study underscores the importance of adopting the teacher-as-designer role and advancing self-regulation skills in educational practice. The findings provide empirical insights for restructuring educational policies and professional development programs to support teachers' professional growth and enhance the quality of learning environments.