Topic-based integrated skills activities suggested as supplementary materials for pre-intermediate level learners
Orta seviyedeki öğrenciler için tamamlayıcı materyal olarak önerilen konuya dayalı entegre beceri aktiviteleri
  1. Tez No: 928646
  2. Yazar: NERMİN YAĞCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ERGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
İkinci veya yabancı dil olarak İngilizce öğretiminde dil becerilerinin bütünleşik şekilde öğretilmesi giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Son yıllarda, birçok kişi, öğrencilerin gerçek iletişim durumlarına uyum sağlamalarına ve dili daha tanıdık hissetmelerine yardımcı olmak amacıyla dil becerilerinin bütünleştirilmesi fikrini öne sürmüştür. Bu tezde, yabancı dil olarak İngilizce öğretiminde kullanılan MEB İngilizce ders kitapları ile Oxford İngilizce ders kitaplarında konu bazlı bütünleşik dil becerilerinin kullanımının karşılaştırmalı olarak incelenmesi ve bu kitapların olumlu ve olumsuz yönlerine dair değerlendirmeler yapılması amaçlanmaktadır. Çalışmada belge analizi, yani nitel bir araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada 6. ve 7. sınıf MEB İngilizce ders kitapları ile Oxford İngilizce ders kitapları karşılaştırılmıştır. Araştırma sonucunda, Oxford Yayınları'na ait İngilizce ders kitaplarındaki etkinliklerin genellikle konu bazlı bütünleşik dil becerileri yaklaşımına uygun olarak tasarlandığı belirlenmiştir. Buna karşın, MEB Yayınları'na ait İngilizce ders kitaplarındaki etkinliklerin, öğrencilerin temel İngilizce becerilerini (okuma, yazma, konuşma ve dinleme) başlangıç seviyesinde geliştirmeye yönelik olduğu görülmüştür. Ayrıca, MEB Yayınları'na ait İngilizce ders kitaplarının okuma ve yazma becerilerine daha fazla ağırlık verirken, dinleme ve konuşma becerilerine daha az önem verdiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak, Oxford Yayınları'na ait ders kitaplarının bütünleşik dil becerileri açısından daha zengin bir içerik sunduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The integration of language skills in teaching English as a second or foreign language has gained increasing importance. Recently, many people have proposed the idea of integrating language skills in order to create a natural classroom environment to make students adapt to the real communicative situation and feel familiar. In this thesis, it is aimed to examine the use of subject-based integrated language skills in the MoNE English textbooks and Oxford English textbooks used in teaching English as a foreign language in a comparative manner and to make evaluations about their positive and negative aspects. Document analysis, a qualitative research method, was implemented in the study. In the study, 6th and 7th grade MoNE English textbooks and Oxford English textbooks were compared. As a result of the research, it was determined that the activities in the Oxford Publications English textbook were generally designed in accordance with the subject-based integrated language skills approach, whereas the activities in the MoNE Publications English textbook were designed to improve students' English primary skills(reading,writing,speaking and listening) at the beginner level. Also, it can be said that MoNE Publications English textbooks tend to focus more on reading and writing skills while giving less importance to listening and speaking skills. As a result, it can be said that Oxford publications offer a richer content in terms of integrated language skills.