Investigating moderator roles of leadership and organizational agility in the effect of employee-based brand equity on organizational performance: A research in banking sector
Çalışan temelli marka değerinin örgüt performansına etkisinde liderlik ve örgütsel çevikliğin aracı rolü: Bankacılık sektöründe bir araştırma
  1. Tez No: 928645
  2. Yazar: HANDE SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışma, çalışan temelli marka değerinin algılanan organizasyonel performans üzerindeki etkisini ve markaya özgü dönüşümsel liderlik ve markaya özgü etkileşimsel liderlik tarzları ile örgütsel çevikliğin bu ilişki üzerindeki düzenleyici rolünü incelemektedir. Türkiyedeki bankacılık sektöründen 338 çalışanın katılımı ile gerçekleştirilen araştırma, SPSS ve AMOS kullanılarak gerçekleştirilen veri analizleri sonucunda ortaya çıkan bulgular ile çalışan temelli marka değerinin algılanan organizasyonel performans üzerinde anlamlı ve güçlü bir etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Bununla birlikte, markaya özgü dönüşümsel ve markaya özgü etkileşimsel liderlik tarzları ile örgütsel çevikliğin bu ilişkide anlamlı moderator etkilerinin olduğu tespit edilmiştir. Araştırma bulguları, bankacılık sektöründe çalışan temelli marka değerinin organizasyonel performans üzerindeki kritik rolünü vurgulamakta ve hem iş dünyası hem de akademik literature önemli içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of employee-based brand equity on perceived organizational performance and the moderating roles of brand-specific transformational and transactional leadership styles and organizational agility in this relationship. This research was conducted with participation of 338 employees from the banking sector in Turkey and the data analyses were conducted via using SPSS and AMOS. The findings of research reveals that employee-based brand equity has a significant and strong influence on perceived organizational performance. Furthermore, brand-specific transformational and brand-specific transactional leadership styles and organizational agility were found to have significantly moderator effect on this relationship. The research findings emphasize the critical role of employee-based brand equity on organizational performance in the banking industry and provide valuable insights for both business world and academic literature.