Evaluating the adaption of machine learning analytical tools in digital marketing
Dijital pazarlamada makine öğrenimi analitik araçlarının uyumunun değerlendirilmesi
- Tez No: 901827
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Yapay zeka (YZ) online pazarlamada giderek daha önemli hale gelmektedir. Bu makalede, yapay zekanın uygulama alanlarının genişlemesi ve pazarlamanın geleceği üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırma, online pazarlama trendlerini, yapay zeka ve dijital pazarlama arasındaki ilişkiyi ele almıştır. Bu çalışma, yapay zeka destekli pazarlamanın tüketiciler üzerindeki etkilerini araştırırken, chatbotlar, öneri sistemleri gibi farklı YZ türlerinin reklam ve pazarlama faaliyetleri üzerindeki rolünü incelemektedir. Bulgular, YZ destekli pazarlamanın online kullanıcı davranışları üzerinde önemli etkiler yaratabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
AI becomes more important in online marketing, the impact of expanding the application of artificial intelligence (AI) with the future of marketing in this article was to study online marketing trends and the role between AI and digital marketing. This research explores the impact of AI-powered marketing on consumers, while, examining the role of various types of AI. The findings show that AI-powered marketing can have major impacts on online users behavior. By leveraging the power of AI while addressing potential risks and ethical considerations, businesses can effectively engage and influence consumers and since designing and implementing AI-power marketing strategies are aligned with consumer needs and values, the consequences can be significant for marketers as well as businesses.