Madde kullanım bozukluğu olan bireyin yakınlarının damgalayıcı tutumları, bireyin damgalanma durumu ve öz-anlayışı arasındakı ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between the stigmatizing attitudes of relatives of individuals with substance use disorder, the stigmatization status of the individual, and their self-compassion
  1. Tez No: 928684
  2. Yazar: İLKE ALPASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Çalışmada madde kullanım bozukluğu olan bireylerin damgalanma düzeyleri, bu bireylerin yakınlarının damgalayıcı tutumları ve bireylerin öz-anlayışları arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte olan bu çalışma katma dışlama kriterlerine uyan 181 hasta ve 181 hasta yakını ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, sosyodemografik veri formu, Madde Kullanımı Damgalama Mekanizması Ölçeği (MKDMÖ), Öz Anlayış Ölçeği (ÖAÖ) ve Yedam Madde Bağımlılığı Stismatizasyon Ölçeği (YMBSÖ) kullanılarak Eylül 2023- Mart 2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Veriler, SPSS 23.0 programında analiz edilmiştir. Analizlerde farklılıkların belirlenmesi için %95 anlamlılık düzeyi kullanılmıştır. Bulgular: Yapılan analizlerin sonucunda madde kullanım bozukluğu olan bireylerin damgalanma durumlarıyla öz anlayışları arasında zayıf ve negatif yönlü bir ilişki olduğu (p0.05) tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to examine the relationship between the levels of stigmatization experienced by individuals with substance use disorders, the stigmatizing attitudes of their relatives, and the self-compassion of the individuals. Method: This descriptive and correlational study was conducted with 181 patients and 181 relatives who met the inclusion criteria. Data were collected between September 2023 and March 2024 using the Sociodemographic Data Form, Substance Use Stigma Mechanism Scale (SUSMS), Self-Compassion Scale (SCS), and Yedam Substance Addiction Stigmatization Scale (YSASS). The data were analyzed using SPSS 23.0. A 95% confidence level was used to determine the significance of differences in the analyses. Findings: The analysis results revealed that there is a weak and negative relationship (p0.05) was found between individuals' self-compassion, their experiences of stigma, and the stigmatizing attitudes of their close ones.