Özel yetenekli öğrencilerde dijital oyun bağımlılığı ve ailelerin dijital ebeveynlik farkındalıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between digital game addiction and digital awareness og gifted students' parents
- Tez No: 928702
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞİN KAPLAN SAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Dijital oyunlar farklı bireyler üzerinde farklı etkiler göstermektedir. Bu doğrultuda bu çalışmada özel yetenekli öğrenciler arasında dijital oyun bağımlılığı ve ailelerin dijital ebeveynlik farkındalıkları arasında ilişkilerin incelenmesini amaçlamaktadır. Bu kapsamda çocuğun BİLSEM 'de eğitimine devam eden ve ebeveynleri ile birlikte İstanbul'da ikamet eden öğrenciler dikkate alınmıştır. Çalışmada ilişkisel tarama modeli (korelasyonel desen) kullanılmıştır. Çalışmada öğrencilerin dijital oyun kullanımı ile ailelerinin dijital ebeveynlik farkındalık düzeyleri demografik değişkenlere göre ve aralarındaki ilişki üzerinden analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar dijital ebeveynlik farkındalıkları ile çocukların dijital oyun bağımlılığı arasında doğrudan bir ilişki bulunmadığını ortaya koymuştur. Dijital ebeveynlik ile ilgili farkındalığın yalnızca ebeveynlerin davranışsal tutumlarını etkileyen bir faktör olduğu ve tek başına çocukların dijital oyun kullanımlarını şekillendiremediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Digital games have different effects on different individuals. Accordingly, this study aims to examine the relationship between digital game addiction among gifted students and digital parenting awareness of their parents. In this context, students who continue their education at Science and Art Centers (SACs) in İstanbul with their parents were taken as the sample of this study. Survey model (correlational design) was used in the study. In the study, the interactions between students' digital game use and their parents' digital parenting awareness levels and the role of different demographic factors on these relationships were analyzed. The results revealed that there was no direct relationship between digital parenting awareness and children's digital game addiction. It was concluded that digital awareness is only a factor that affects parents' behavioral attitudes and cannot shape children's digital game addiction use on its own