Tarihçilikte sınırlı objektivitenin eksi bir kısmı ve İlber Ortaylı
  1. Tez No: 92872
  2. Yazar: HAKAN KAYNAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜMTAZ`ER TÜRKÖNE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Tarih, Public Administration, History
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
!64 ÖZET Bu çalışmada, tarihçinin yazdıklarının üzerinde yaşam pratiğinin etkisi olduğu savunulmaktadır. Başlarken, tarih ve tarihçi ile tarihçi ve okur arasındaki ilişkiler ele alındı. Postmodernizmin sosyal bilimler üzerindeki etkilerinden biri de sübjektif bakış açısının meşru hale getirilmesidir. Postmodernizmin sübjektifliğe tanıdığı özgürlük, sosyal bilimler alanında bazı sorunlar doğurmaktadır. Sosyal bilimler fen bilimlerinin aksine kesin sonuçlara ulaşamazlar. Bu problemlerin en önemlilerinden bir tanesi yazarın okur üzerindeki iktidarının postmodernist reddidir. Postmodernist teoriler her metnin her okumada okur tarafından yeniden ve yeniden yazıldığını savunmaktadır. Oysa bir anlamlandırma çabası olarak sosyal bilimler ortak dile ihtiyaç duyar. Bu açıdan biyografiler yazarın ölümünün ilan edildiği postmodern çağda çok daha önemli hale gelmektedir. Bu kabullerden yola çıkılarak, tarihçi ilber Ortaylı'nın biyografisi inşa edilmeye çalışıldı. Ailesi ile ilişkileri, eğitimi, seyahatleri ve diğer yaşam deneyimleri bu biyografinin önemli noktalarıdır. Sonraki bölümlerde çalışmanın problematiği açısından yaşam pratiğinin Ortaylı'nın çalışmaları üzerindeki etkisi nedir sorusunun cevabı arandı.
Özet (Çeviri)
165 ABSTRACT In this work, it is argued that the writing and the work of the historian are effected by his/her life experiences. In the beginning, the relation between history and historian; and the relation between the historian and the reader are examinated. One of the effects of postmodernism over the social sciences is the legitimation of subjektivity. The freedom that postmodernism provides to the subjektivity creates some problems in the field of social sciences. Unlike the natural sciences, in social sciences there is no result that can be called valid. One of the most important problems is the postmodernist refusal of the writers power over the reader. The postmodernist notion argues that the reader writes the text again and again each time he/she reads it. But in social sciences there is a need for a common-language to make a significance. In that sense the biographies are becoming more important in this postmodern age, in which the writers' death is declared. Depending on these assumptions, the biography of the historian ilber Ortaylı, has been tried to be written. The principal points of this biography are his relation with his family, his education, his journeys. In the following sections of this thesis; the effects of his life experience on his writing tried to be found. T.C YÜKSEKÖ?RETİM KtittJUl DOKÜMANTASYON lafiOa