Türkiye'nin göç ve iskân politikasında Türk soyluluk: Tanım, kapsam ve uygulama (1923–2024)
Turkic foreigners policy in Turkiye's migration and settlement policy: Defination, concept and scope (1923-2024)
  1. Tez No: 928728
  2. Yazar: METİN KIŞLIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAGEHAN ÜSTÜNDAĞ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
Türkler ve göç kavramları tarihsellik öyküsü içerisinde birbirine eklemlenmiş ve güncelliğini her dönem sürdürmüştür. Osmanlı Devleti sonrası daralan sınırlar içerisinde milli bir devlet kurma süreci, Anadolu'ya yönelik göçlerle devam etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş aşamasında ve ulus devletin inşa sürecinde nüfusun Türkleştirilmesi için Türk Soyluluk kavramı göç politikasının merkezini oluşturmaktaydı. Cumhuriyet tarihi boyunca önemli bir yere sahip olan göç ve İskân politikasının merkezinde yer alan Türk soylu kavramı güncel göç mevzuatında ayrıcalıklı yabancı tartışmasını beraberinde getirmiştir. Bu tartışmalı alan, dönemsel koşullar eşliğinde Türk soyluluğun tanımı, kimleri kapsayacağı ve devletin izleyeceği politikaların içeriğinin nasıl olacağı sorularıyla devam etmiştir. Devlet tarafından Türk soylu olarak belirlenen topluluklara göç, İskân, çalışma izinleri, vatandaşlığa kabul gibi konularda diğer yabancılara kıyasla daha fazla hak ve imkân sunulması tartışılmıştır. Tez çalışmasında, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş aşamasından günümüze göç politikasında özel bir yeri olan Türk soylulara yönelik devletin değişken politikasının içeriği analiz edecektir. Yerelde göç ve İskân mevzuatları ile uluslararası göç hukuku açısından taraf olunan bağlayıcı metinler çerçevesinde tarih, siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler ile sosyoloji bilimine yönelik etmenler göz önünde bulundurarak devletin yıllara dayanan politikasının incelenmesi amaçlanmıştır. Güncel göç mevzuatında varlığını devam ettiren Türk soylu kavramının yaşanılan tarihsel olaylar ve güncel yazım içerisinde devletin ortaya koyduğu dönemsel politikalar içerisindeki değişimi çalışma içerisinde tartışılacaktır. Yapılan çalışmada, devlet kurumlarının ortaya koyduğu resmi dokümanlar, arşiv kayıtları, uluslararası metinler ve alana ilişkin mevcut akademik eserler literatür çalışması şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concepts of Turks and migration have been related to each other during the history and remained current situation in every period. The process of establishing a national state within the narrowing borders after the Ottoman Empire have continued with migrations to Anatolia. The concept of Turkic foreigner's policy was at the center of the migration policy for the Turkification of the population during the founding stage of the Republic of Turkiye and the construction of the nation state. The concept of Turkic Foreigner Policy, which is at the center of migration and settlement policy, has an important place throughout the history of the Republic, has brought about the discussion of privileged foreigners in the current migration legislation. This controversial area, accompanied by periodical conditions, continued with the questions of the definition of Turkic foreigners, who it included, and what the content of the policies to be followed by the state. It discussed that; the communities determined by the state to be Turkic foreigners should be provided with more rights and opportunities than other foreigners in matters such as migration, settlement, work permits, and residence permits. The thesis will analyze the content of the state's variable policy towards Turkic foreigners, The main purpose is to examine the state's policy over the years, taking into account factors related to history, political science, international relations and sociology, within the framework of local migration and settlement legislation and international migration texts. The change of Turkic foreigners policy, which continues to exist in the current migration legislation, within the historical events and the periodical politics put forward by the state in current literature, will be discussed in the study. In this work, state institutions official documents, archive records, international texts and academic literature related to the migration field were examined.