Yapay zekanın işsizliğe ve göçe etkileri: Tarım alanında bir araştırma
Effects of artificial intelligence on unemployment and migration: A research in the field of agriculture
- Tez No: 928729
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Yapay zeka, baş döndürücü bir hız ile hayatımızda yerini almaktadır. Eski çağlarda el emeği önemli iken günümüzde makineleşme ile birlikte çoğu iş ve meslek otomatize olmaktadır. Endüstri 1.0 ile başlayan bu yolculuk, ardından Endüstri 2.0, Endüstri 3.0 ve nihayetinde Endüstri 4.0'ı takip edecek biçimde evrilmektedir. Endüstri 1.0 buharlı makinelerin icadı ile birlikte sanayileşmede ilk adım olmuştur. Daha sonraları ise elektriğin icadı, makinelerin otomatize hale gelmesi ile birlikte insan emeğine duyulan ihtiyaç azalmıştır. Ancak, yapay zeka bunların hepsinden çok farklıdır. Yapay zeka ile birlikte meslekler ve iş grupları geri döndürülemez bir biçimde değişime ve dönüşüme uğramaktadır. Yapay zeka, insan davranışlarını taklit etme yeteneğine sahip olan bir aygıt olup, bu sayede mesleklerin çoğunu ele geçirmekte ve bu alandaki otomasyon işsizlik tehlikesini de beraberinde getirmektedir. İşsizlik her meslekte söz konusu değildir ancak tekrarlı işleri gerektiren mesleklerde bir işsizlik tehdidi söz konusudur. Hizmet sektöründe ve insani yaklaşım gerektiren sektörlerde işsizlik tehlikesi görece daha azdır. Tarım alanında ise otomasyon ve yapay zekanın etkileri büyüktür. Tarım alanında günümüze kadar kullanılan geleneksel metotlar artık hem kaynak israfına yol açmakta hem de fazladan işgücü maliyeti oluşturmaktadır. Bu sebepten ötürü, yapay zekanın tarımda kullanımı aslında çok büyük bir maliyet avantajı sağlamakta ve tarımsal üretimi artırmaktadır. Ancak tarım alanındaki istihdam belli yerlerde düşüşe geçmektedir. Tarım alanında tekrara dayalı işler otomatize olurken, tarımsal makinelerin bakımı ve onarımı için işgücüne halen ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışma yapay zekanın tarım alanında işsizliğe nasıl bir etkide bulunduğunu ölçmek için yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence is taking its place in our lives at a dizzying pace. While manual labor was important in ancient times, today, with mechanization, most jobs and professions are being automated. This journey, which started with Industry 1.0, is evolving to be followed by Industry 2.0, Industry 3.0 and finally Industry 4.0. Industry 1.0 was the first step in industrialization with the invention of steam engines. Later, with the invention of electricity and the automation of machines, the need for human labor decreased. However, artificial intelligence is very different from all of these. Professions and work groups are changing and transforming irreversibly with artificial intelligence. Artificial intelligence is a device that has the ability to imitate human behavior, thus taking over most professions and automation in this field brings with it the risk of unemployment. Unemployment is not the case in every profession, but there is a threat of unemployment in professions that require repetitive work. The risk of unemployment in the service sector and in sectors that require a human approach relatively less. In the field of agriculture, the effects of automation and artificial intelligence are great. Traditional methods used in agriculture to date both lead to waste of resources and create additional labor costs. For this reason, the use of artificial intelligence in agriculture actually provides a great cost advantage and increases agricultural production. However, employment in agriculture is decreasing in certain places. While repetitive tasks in agriculture are being automated, labor is still needed for the maintenance and repair of agricultural machinery. This study was conducted to measure how artificial intelligence affects unemployment in agriculture.