Yüksek yargı kararları eşliğinde nöroşirürji'de malpraktis
According to high judicial decisions malpractice in neurosurgy
  1. Tez No: 928739
  2. Yazar: HASAN SERDAR IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ÇINARLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Nöroşirürji, Law, Neurosurgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 384
Özet
Son yıllarda gerek ülkemizde gerekse tüm dünyada medikal dava sayılarında ciddi bir artış olduğu bilinen bir gerçektir. Sağlık çalışanları ve hukukçular, her geçen gün daha fazla dava dosyası ile karşı karşıya kalmakta, tıp ve hukuk olmak üzere iki farklı disiplinin yine birbirinden farklı birçok branşını ilgilendiren konularda değerlendirmeler yapmak durumunda kalmaktadırlar. Karşı karşıya kalınan bu medikolegal davalar büyük oranda cerrahi branşları ilgilendirmektedir. Bu cerrahi branşlardan biri olan nöroşirürji, uzmanlık eğitim süresi uzun olan, teknolojinin en çok kullanılması gereken, tanı ve tedavi aşamasında farklı branşlarla birlikte çalışma gerekliliği olan ve hem uzmanının hem de yardımcı sağlık personelinin bilgi ve birikim anlamında yetkin olması gereken bir branştır. Bu gereklerin bir arada olmaması durumunda ise komplikasyon ve tıbbi kötü uygulama riski artabilir. Bu nedenle de gerek ülkemizde gerekse dünyada en sık dava edilen dolayısıyla medikolegal davalar ile sıkça karşı karşıya kalan branşların başında gelmektedir. Bu tezin amacı, ekip, ekipman ve teknolojinin çok önemli olduğu nöroşirürji branşı içerisinde görev yapan uzmanlar, uzmanlık öğrencileri, akademisyenler, hemşireler ve diğer sağlık çalışanlarını ilgilendiren olası tıbbi uygulama hataları ile ilgili tespitler ortaya koymak, hekimlerin hukuki sorumlulukları ile ilgili temel kavramları tanımlamak, Nöroşirürji pratiği içerisinde karşı karşıya kalınan tıbbi uygulama hataları ile ilgili davaları Yüksek Yargı Kararları eşliğinde değerlendirmek, bu kararları eleştirel bir gözle yorumlamak olacaktır. Ortaya konulan hukuki temel kavramlar, branşın kendine özgü özellikleri, dava konusu olmuş nöroşirürji ile ilgili tıbbi uygulama hataları ve kesinleşmiş yargı kararları eşliğinde, branş çalışanları için günlük pratikleri içerisinde neler yapmaları ve nasıl davranmaları konusunda öneriler oluşturulacaktır. Bunun yanında organizasyon kusurları ile ilgili eksikler tanımlanacak, düzeltilmesi noktasında öneriler oluşturulacaktır. Hukukçular için ise, nöroşirürji ile ilgili bir dava değerlendirirken, bu branş ile ilgili özel bilgi sahibi olmaları yanında, ulaşmak istedikleri emsal Yüksek Yargı Kararlarına daha kolay ulaşılabilecekler ve bu kararların bir nöroşirürji uzmanı gözüyle nasıl değerlendirildiğini inceleyebileceklerdir. Bu şekilde gerek nöroşirürji uzmanları gerekse bu branşla ilgili medikolegal davalar ile ilgilenen hukukçular için bir kaynak eser ortaya konulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is a known fact that there has been a significant increase in the number of medical cases both in our country and around the world in recent years. Healthcare professionals and lawyers are faced with more and more case files every day, and they have to make evaluations on issues that concern many different branches of two different disciplines, medicine and law. These medicolegal lawsuits we face are largely related to surgical branches. Neurosurgery, one of these surgical branches, is a branch that has a long period of specialization training, requires the most use of technology, requires working with different branches in the diagnosis and treatment phase, and both the specialist and the allied health personnel must be competent in terms of knowledge and experience. If these requirements are not combined, the risk of complications and medical malpractice may increase. For this reason, it is one of the branches that is most frequently sued both in our country and in the world, and therefore frequently faced with medicolegal lawsuits. The aim of this thesis is to make determinations about possible medical malpractice concerning experts, specialist students, academicians, nurses and other healthcare professionals working in the branch of neurosurgery, where team, equipment and technology are very important, to define the basic concepts regarding the legal responsibilities of physicians, It will be to evaluate the cases related to medical malpractice encountered in practice in the light of Supreme Judicial Decisions and to interpret these decisions with a critical eye. Accompanied by the basic legal concepts put forward, the unique characteristics of the branch, medical malpractices related to Neurosurgery that have been the subject of litigation, and final judicial decisions, suggestions will be made for the employees of the branch on what to do and how to behave in their daily practices. In addition, deficiencies related to organizational flaws will be identified and suggestions will be made to correct them. For law professionals, when evaluating a case related to neurosurgery, in addition to having special knowledge about a branch such as neurosurgery, they will be able to more easily access the precedent Supreme Court Decisions they want to reach and examine how these decisions are evaluated from the perspective of a neurosurgery expert. In this way, it is aimed to provide a reference work for both neurosurgery specialists and law professionals dealing with medicolegal cases related to this branch.