Kadın öğretmenlerin deneyimlediği cinsiyetçi mikro saldırganlık davranışları
Gender microaggressions behaviors that female teachers experience
  1. Tez No: 928740
  2. Yazar: YASEMİN ATEŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN DEMİRKASIMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetçiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, kadın öğretmenlerin okul ortamında deneyimledikleri cinsiyetçi mikro saldırganlık davranışlarına ilişkin görüşlerini incelemektir. Kadın öğretmenlerin deneyimlerine dayalı olarak cinsiyetçi mikro saldırganlık davranışlarının neler olduğunu tespit etmek ardından yaygınlık düzeyini ve bazı demografik değişkenlere göre bu davranışı incelemek için karma yöntem yaklaşımlarından keşfedici sıralı desen kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutu kapsamında fenomenoloji deseni kullanılmıştır. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu ve amaçlı örnekleme yöntemi ile 2021-2022 yılı Kayseri ili devlet okullarında görev yapan 17 kadın öğretmene uygulanmış görüşmeler aracılığı ile toplanmış, içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırmanın nitel boyutundan yararlanılarak geliştirilen ölçek, nicel boyutta kadın öğretmenlerin deneyimlediği cinsiyetçi mikro saldırganlık davranışlarının sıklığı ve bazı değişkenlere göre karşılaştırılması amacıyla tarama deseni kullanılmıştır. Geliştirilen ölçek, 2021-2022 yılı Kayseri ili devlet okullarında görev yapan kadın öğretmenler arasından seçkisiz örnekleme yöntemi ile toplanmıştır 904 öğretmenden toplanmıştır. Araştırma verileri SPSS 24 veri analiz programı ile analiz edilmiştir. Analizlerde betimsel istatistikler, fark analizleri ve korelasyon analizleri yapılmıştır. Araştırmada kadın öğretmenlerin deneyimlediği cinsiyetçi mikro saldırganlık davranışları genel olarak ‎cinsel nesneleştirme, kadına geleneksel roller atfetme, yetersizlik ve aşağılanma şeklindedir. Kadın öğretmenlerin deneyimledikleri bu davranışlar, genellikle erkek yöneticiler ve erkek öğretmen arkadaşları tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu davranışlar güzellik atfetme, öğretmen olarak görmeme, kolay cezalandırılma, uzmanlık bilgisini yetersiz görme, kadın alanı oluşturma, istikrarlı bir çalışan olarak görmeme ve ikinci sınıf muamele görmek gibi davranışlardır.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to examine the views of female teachers regarding the gender microaggression behaviors they experience within the school environment. The study first aims to identify the structure and components of gender microaggression behaviors based on the experiences of female teachers and then to explore their prevalence in schools, as well as variations across certain variables. To achieve this, an exploratory sequential design using mixed-method approaches was employed. In the qualitative dimension of the study, a phenomenological design was applied. Data were collected through semi-structured interviews conducted with 17 female teachers, selected using purposive stratified sampling, and were analyzed via content analysis. Based on the qualitative findings, a scale was developed for the quantitative part of the study, which aimed to compare the frequency of gender microaggression behaviors experienced by female teachers and examine these behaviors in relation to specific variables. The scale was administered to a random sample of female teachers working in public schools in Kayseri during the 2021-2022 academic year. A total of 904 teachers participated in the quantitative phase of the study. The data were analyzed using SPSS 24, employing descriptive statistics, difference analysis, and correlation analysis. The sexist microaggression behaviors experienced by female teachers in the study are generally sexual objectification, attributing traditional roles to women, inadequacy and humiliation. These behaviors experienced by female teachers are generally perpetrated by male administrators and male fellow teachers. The behaviors that teachers are exposed to include attributing beauty, not being seen as a teacher, being easily punished, being seen as lacking in specialized knowledge, creating a women's space, not being seen as a stable employee, and being treated as second class.