Çalıkuşu romanında geçen sıfat-fiil ekleri
- Tez No: 92874
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT TAMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Tezde, R.N.Güntekin'in Çalıkuşu romanında geçen sıfat-fiil ekleri ve bunların Kazak Türkçesi'ndeki karşılıkları ortaya konmaya çalışıldı. Tezin Giriş Bölümünde Türkiye Türkçesi ve Kazak Türkçesi'ndeki sıfat-fiil tanımı ve çeşitleri hakkında bilgi verildi. 1. Bölümde Çalıkuşu romanında geçen sıfat-fiil ekleri (-(y)acak, -(y)ecek; -(y)an, -(y)en; -ar, -er, -r, -ir, -ir, -ur, -ür; -maz, -mez; -dık, -dik, -duk, -dük, -tık, -tik, -tuk, -tük; -mış, -miş, -muş, -müş; -dı, -di, -du, -dü, -tı, -ti, -tu, -tü) içinde geçtiği cümle veya ibarelerle beraber alınıp Kazak Türkçesi'ne aktarılarak Çekimsiz Sıfat-Fiil Ekleri, Çekimli Sıfat-Fiil Ekleri ve Sıfat-Fiillerin Çekim Edatlarıyla Kullanımı altbölümlerinde ortaya kondu. Çekimli Sıfat-Fiil Ekleri altbölümünde sıfat-fiillerin iyelik ekleri ve isim hal ekleri ile kullanılış şekilleri, Sıfat-Fiillerin Çekim Edatlarıyla Kullanımı altbölümünde sıfat-fiillerin iyelik eki ve isim hal ekleri almış şekillerinin çekim edatlarıyla kullanımları ayrı aynı belirtildi. 2. Bölümde Çalıkuşu romanında geçen sıfat-fiil ekleri ve bunların Kazak Türkçesi'ndeki karşılıkları gösterildi. Sonuç bölümünde her iki lehçede benzer olan ve farklı olan sıfat-fiil ekleri Benzer Olanlar ve Farklı Olanlar altbölümlerinde ortaya kondu. Tezin Sözlük bölümünde ise Çalıkuşu romanından teze alınan cümle veya ibarelerde geçen kelimelerin Kazak Türkçesi'ndeki karşılıkları gösterildi. Kaynaklar bölümünde tez yazımında kullanılan kaynakların alfabetik sıralı listesi verildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis equivalents of participle affixes used in R.N.Güntekin's Çalıkuşu novel were tried to be found in Kazak Turkish. In the Introductory part of thesis participles definition and their diversities in Turkish Turkish and Kazak Turkish were given. In the First part of the Thesis all the participle affixes (-(y)acak, -(y)ecek; -(y)an, -(y)en; -ar, -er, -r, -ır, -ir, -ur, -ür; -maz, -mez; -dık, -dik, -duk, -dük, -tık, -tik, -tuk, -tük; -mış, -miş, -muş, -müş; -dı, -di, -du, -dü, -ti, -ti, -tu, -tü) that were met within the sentences and clauses of the“Çalıkuşu”novel were taken and translated into Kazak. Non-conjugated participle affixes, conjugated participle affixes and participle affixes with conjugation prepositions usages were placed into the subparts of the first part. In the subpart related to conjugated participle affixes, the possessive affixes of participles and cases with their usage forms, in the subpart related to usage of participles with conjugated prepositions participle's possessive and case affixes taken forms with conjugation prepositions were displayed. In the second part, participle affixes present in the novel“Çalıkuşu”and their meanings in Kazak were displayed. In the Conclusion part, both participle affixes having similarities and differences in the two dialects were put in the two different subparts of the thesis. Within the Glossary part of the thesis, the Kazak equivalents of the word meanings, which were present within the sentences or clauses of the novel“Çalıkuşu”, were given. In the last part or the sources (bibliography) part of the thesis all the sources used for the thesis were presented in an alphabetical order.