Yabancı dil olarak Türkçe öğrenen A1 düzeyi öğrenicilerin yaşadığı dinleme zorlukları
Listening difficulties experienced by A1 level learners learning Turkish as a foreign language
  1. Tez No: 834063
  2. Yazar: OYTUN YARAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Konusu, yabancı dil öğretiminde dinleme becerisi olan bu çalışmanın amacı, yabancı dil olarak Türkçe öğrenen A1 düzeyi öğrenicilerin deneyimlediği dinleme zorluklarını araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda, araştırmacı tarafından alanyazındaki benzer çalışmaların derlenmesiyle hazırlanan ve algılama, öbeklere ayırma, dilbilgisi, dinleme etkinlikleri ve strateji kullanımı boyutlarından oluşan ''Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğrenen A1 Düzeyi Öğrenicilerin Yaşadığı Dinleme Zorlukları Modeli'' kullanılmıştır. İlişkisel desen kullanılarak toplam 96 (57 erkek ve 39 kadın) öğreniciye model uygulanmıştır. Modeldeki boyutlardan strateji kullanımı ve dilbilgisi boyutları dışındaki diğer boyutlarda, istatistiksel olarak anlamlı farklar bulunmuştur. Araştırma sonuçlarına göre, cinsiyet değişkeninin dinleme zorlukları üzerindeki etkisi olmadığı; yaş ve anadili değişkenlerinin ise istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmüştür. Bu bulgular ışığında, öğrenicilerin üstbilişsel farkındalıklarının artırılması, öğretmenlerin süreçte daha etkin rol alması ve dinleme etkinliklerinin bilgiyi sınayan bir yapıdansa dinleme becerisini pekiştirmeye yönelik hazırlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, which focuses on the listening skill in foreign language teaching, is to investigate the listening difficulties experienced by A1 level learners learning Turkish as a foreign language. To achieve this aim, the Model of Listening Difficulties Experienced by A1 Level Learners Learning Turkish as a Foreign Language which was prepared by the researcher through compiling similar studies in the literature and consists of dimensions such as perception, parsing, grammar, listening activities, and strategy use, was used. A total of 96 learners (57 male and 39 female) were subjected to the model using a correlational design. Statistically significant differences were found in all dimensions of the model except for the dimensions of strategy use and grammar. According to the research results, gender did not have an impact on listening difficulties, while age and native language were found to be statistically significant. Considering these findings, it is necessary to increase learners' metacognitive awareness, involve teachers more effectively in the process, and prepare listening activities to reinforce listening skills rather than as structures testing knowledge.