Biceps uzun başının humerusun superior stabilizasyonundaki rolünün MRG ile değerlendirilmesi
Evaluation the depressor function of the long head of the biceps on the humeral head using with MRI
- Tez No: 928758
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN SERHAT YANIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Arka plan ve Gerekçe: Süperior migrasyon, glenohumeral eklemde humeral başın fizyolojik merkezinden yukarı yönde kayması ile karakterize bir durumdur. Superior migrasyon gerçekleştiğinde omuz ekleminin hareketleri kısıtlanmaktadır. Çalışmamızda, biceps uzun başı tendonunun (LHBT) humerusun superior migrasyonuna etkisi değerlendirildi. Akromiyohumeral mesafe (AHM), superior migrasyonun tanı ve takibinde standart olarak kullanılmaktadır. AHM ölçümleri yapılırken görüntüleme yöntemleri arasında standardizasyonu sağlamak amacıyla, Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) ve Direkt Grafi(X-Ray) ölçümlerini karşılaştırarak aralarındaki farklılıklar belirlendi. Son olarak, rotator manşet yırtığı büyüklüğünün superior migrasyona etkisi değerlendirildi. Hastalar ve Yöntem: 2020-2025 yılları arasında Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 'Ortopedi ve Travmatoloji' kliniğinde omuz MRG ve X-rayi çekilmiş 40 yaş üzerindeki hastalar değerlendirildi. Araştırmada rotator manşet yırtığı ile LHBT patolojilerinin etkinliğini ayrı ayrı değerlendirmek amacıyla dejeneratif yırtık potansiyeli olan 40 yaşın üstünde 4 ana grup oluşturuldu. A grubu rotator manşeti ve LHBT u sağlam olan hastalardan, B Grubu rotator manşeti sağlam olup LHBT patolojisi olan hastalardan, C Grubu ise LHBT u sağlam olup rotator manşet yırtığı olan hastalardan, D Grubu ise hem tam kat rotator manşet yırtığı olan hem de LHBT patolojisi olan hastalardan oluştu. Gruplar oluşturulurken LHBT ve rotator manşet tendonlarının durumu ve dört grubun AHM si hem MRG üzerinden hem de X-Ray üzerinden, kas iskelet sistemi konusunda tecrübeli bir radyolog tarafından değerlendirilerek ölçüldü. Tam kat olan rotator manşet yırtıklarındaki retraksiyon Patte sınıflamasına göre (Evre 1, Evre 2, Evre 3) sınıflandırıldı. Grupların AHM ölçümleri karşılaştırılarak LHBT nun humerus başına olan depresör etkisi, rotator manşet yırtığının büyüklüğü ile superior migrasyonun ilişkisi ve MRG yöntemi ile X-Ray ölçümleri arasındaki farklar istatistiksel olarak değerlendirildi. AHM nin her iki görüntüleme yöntemi için de 7 mm nin altında olması patolojik olarak değerlendirildi. Bulgular: Toplam 159 adet omuz çalışmaya dahil edildi. Çalışmadaki ortalama yaş ortalaması 60,26 ± 8,14 yıl olarak izlendi. Grup A'da ortalama MRG ölçümü 8,21mm iken, Grup B'de 7,1 mm Grup C'de 8,09 mm ve Grup D'de 6,19mm olarak ölçüldü. LHBT patolojisinin olduğu grubun ortalama AHM sinin (7,1 mm), kontrol grubunun AHM sine (8,21 mm) göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha düşük olduğu görüldü. Rotator manşet yırtık büyüklüğüne göre AHM ölçümleri değerlendirildiğinde, Patte 3 grubunun ortalama MRG ölçümü en düşükken (5.47mm) parsiyel yırtık grubunun en yüksek olduğu (8.36 mm) görüldü. Çalışmadaki grupların her biri için MRG' da AHM ölçüm ortalaması (7,44mm) X-ray ölçümlerine göre (9,01mm) anlamlı şekilde daha düşüktü.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to evaluate the depressor function of the long head of the biceps tendon (LHBT) on the head of the humerus. Another goal is to evaluate the relationship between size of the rotator cuff tear and superior migration of the humeral head. Additionally, another goal is to compare the influence of imaging modality (MRI and X-ray) on the acromiohumeral distance (AHD) measurements. Materials and Methods: Patients over 40 years old, who presented to the orthopedic surgery department and underwent both MRI and Xray routinely at Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital between 2020 and 2025, were retrospectively analyzed. The study included 159 shoulders and imaging findings were documented by a radiologist experienced in the musculoskeletal system. The shoulders were divided into four groups. These four groups were shoulders with intact rotator cuff without LHBT pathology, shoulders with only LHBTs pathology, shoulders with only rotator cuff tear, shoulders with both rotator cuff tear and LHBT pathology. LHBT pathology further subdivided into tendinosis, partial tear and rupture. Rotator cuff tears further subdivided as partial, Patte 1, Patte 2 and Patte 3 tears according to Patte classification system. Both X-ray and MRI were used to measure AHD and both imaging modalities' measurements compared. Lower limit of normal AHD value set as 7 mm according to the previously validated studies. Results: Total of 159 patients included in this study. 101 patients were female and 58 males. The mean age of the included patients was 60,26 ± 8,14. The mean AHD measurements on MRI for control group were 8,21mm LHBT pathology group were 7.10mm, rotator cuff tear group were 8,09mm and both rotator cuff tear and biceps pathology group were 6,19mm respectively.