Niasin'in kapsüler kontraktür oluşumu üzerine etkileri
The effects of niacin on capsular contracture formation
  1. Tez No: 928793
  2. Yazar: ŞÜKRİYE BEYZA GENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN ACUNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Giriş: Kapsül kontraktürü, meme implant cerrahisi sonrasında sık karşılaşılan komplikasyonlardan biri olup; gelişiminde kronik inflamasyon, fibrozis ve yabancı cisim reaksiyonu rol oynamaktadır. Niasin (Vitamin B3, Nikotinik asit); anti-inflamatuar, antioksidan ve antifibrotik özellikleriyle dikkat çekmesine rağmen, literatürde implant çevresindeki kapsüler yanıt üzerine etkilerini değerlendiren bir çalışma bulunmamaktadır. Amaç: Bu çalışmada, silikon implant çevresinde kapsüler kontraktür gelişiminde antiinflamatuvar, antioksidan ve antifibrotik özellikleriyle bilinen niasinin etkileri araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu deneysel çalışmada, on aylık yirmi dişi Wistar Albino rat kullanıldı. Hayvanların interskapular bölgesine steril koşullarda düz yüzeyli silikon implant yerleştirildi. Kontrol grubuna tedavi uygulanmazken, deney grubuna 12 hafta boyunca oral yolla 780 mg/kg/gün dozunda niasin verildi. Süre sonunda implant ve çevre dokular çıkarılarak histopatolojik incelemeye alındı. Kapsül kalınlığı, inflamasyon, hemosiderin birikimi ve yabancı cisim tipi dev hücre varlığı H&E boyama ile; kollajen organizasyonu ve fibrozis Masson-Trikrom boyama ile; miyofibroblast yoğunluğu ise α-SMA immünohistokimyasal yöntemle değerlendirildi. Veriler Mann-Whitney U ve Ki-kare testleri ile analiz edildi (p0.05) Sonuç: Niasin uygulaması, silikon implant etrafında gelişen kapsüler doku yanıtını modüle ederek kapsül kalınlığını ve fibrotik yanıtı azaltmıştır. Elde edilen bulgular, niasinin anti-inflamatuar, antioksidan ve antifibrotik özellikleri sayesinde kapsüler kontraktür oluşumunu önlemede veya azaltmada potansiyel olarak etkili olabileceğini göstermektedir. Bu doğrultuda, niasin gelecekte kapsüler kontraktürün önlenmesi amacıyla kullanılabilecek umut vadeden bir ajan olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Capsular contracture is a common complication following breast implant surgery, with chronic inflammation, fibrosis, and foreign body reaction playing key roles in its development. Although niacin (Vitamin B3, nicotinic acid) is known for its anti-inflammatory, antioxidant, and antifibrotic properties, no studies in the current literature have evaluated its effects on capsular response surrounding implants. Objective: This study aimed to investigate the effects of niacin, known for its anti-inflammatory, antioxidant, and antifibrotic characteristics, on the development of capsular contracture around silicone implants. Materials and Methods: Twenty 10-month-old female Wistar Albino rats were used in this experimental study. Smooth-surfaced silicone implants were placed in the interscapular region of the animals under sterile conditions. The control group received no treatment, while the experimental group was administered oral niacin at a dose of 780 mg/kg/day for 12 weeks. At the end of the study period, the implants and surrounding tissues were excised and subjected to histopathological examination. Capsule thickness, inflammation, hemosiderin accumulation and presence of foreign body-type giant cells were evaluated using Hematoxylin & Eosin staining; collagen organization and fibrosis were assessed using Masson's Trichrome staining; and myofibroblast density was evaluated through α-SMA immunohistochemical staining. Data were analyzed using the Mann-Whitney U and Chi-square tests (p0.05). Conclusion: Niacin administration modulated the capsular tissue response surrounding the silicone implant by reducing capsule thickness and fibrotic reaction. These findings suggest that niacin, through its anti-inflammatory, antioxidant, and antifibrotic properties, may have potential efficacy in preventing or mitigating capsular contracture. Accordingly, niacin may be considered a promising agent for the future prevention of capsular contracture.