Niasin (B3) vitamininin yağ grefti sağ kalımı üzerine etkisi
The effect of ni̇aci̇n on fat graft survi̇val
  1. Tez No: 417322
  2. Yazar: İSMAİL BARUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAN TUNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yağ grefti uygulamaları son dönemde plastik cerrahide oldukça yaygın kullanım alanı bulmuştur. Bunun nedeni yağın iyi bir yumuşak doku dolgusu olması, ucuz, kolay elde edilebilir olması ve otolog olmasından dolayı herhangi bir yan etkisinin olmamasıdır. Ancak yağ grefti sağkalım oranları net olarak aydınlatılabilmiş değildir. Bu çalışmanın amacı Niasin (B3 vitamini)' in hücrede lipolizi önleyici ve lipogenezi arttırcı etkisinden yararlanılarak yağ grefti sağ kalımını arttırıp arttırmadığını araştırmaktır. Çalışmada 36 adet dişi Long Evans sıçan kullanılmıştır. Sıçanlar her bir grupta 6 adet olacak şekilde 6 gruba ayrıldı. Bütün gruplarda inguinal bölgeden tek parça halinde yağ grefti alındı hacimleri ölçüldü ve sonrasında ense bölgesine yerleştirildi. Grup 1, 3 ve 5 kontrol grubu olup yağ grefti işlemi sonrası ilaç uygulanmadı. Grup 2, 4 ve 6 deney grubu olup sakrifiye edilene kadar oral yoldan gavaj yöntemi ile günde 780 mg/kg Niasin verildi. Grup 1 ve 2' de bulunan sıçanlar 15. günde, Grup 3 ve 4' te bulunan sıçanlar 30.günde, Grup 5 ve 6' da bulunan sıçanlar 60. günde sakrifiye edildi. Sakrifiye edildikten sonra hacimler tekrar ölçüldü. Alınan greftler histolojik olarak değerlendirildi. Elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi. 30. ve 60. günlerde kontrol gruplarında istatistiksel olarak anlamlı hacim azalmaları saptandı (p˂0,05). Deney gruplarında ise minimal azalma izlenmiş olup istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p˃0,06). Bunun yanı sıra deney gruplarında 15. 30. ve 60. günlerde kontrol gruplarına kıyasla giderek artan oranlarda anjiogenezis saptanmıştır. Sonuç olarak oral yoldan sistemik etki gösteren Niasin lipolizi engelleyici, lipogenezisi artırıcı etkisinin yanı sıra anjiogenezisi de artıcı etkisi ile sağ kalımı arttırmada başarılı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Fat grafting procedures has become very popular recently in plastic surgery field. Fat is an excellent soft tissue filler, it is cheap, easy to obtain and autologous; so it causes less side effects. However, survival ratios of fat graft sand factors affecting survival are not clearly elucidated. The aim of this study is to investigate the use of Niacin (Vitamin B3) on fat graft survival by using its anti-lipolytic and lipogenic effects. Thirty-six female Long-Evans rats were used in the study. The animals were divided into 6 groups of 6 animals each. In all groups, monoblock fat grafts were obtained from inguinal region, volumes were measured and engrafted in a pocket which was prepared on dorsal neck region. Group 1, 3 and 5 were control groups, no medication were given after grafting. Group 2, 4 and 6 were experiment groups and after fat grafting procedures, Niacin (780 mg/kg) was administered via oral gavage daily until they were sacrificed. In group 1 and 2 rats were sacrificed on day 15, in group 3 and 4 rats were sacrificed on day 30, in group 5 and 6 rats were sacrificed on day 60. Immediate volumes of grafts were measured after they were sacrificed. Excised grafts were evaluated histologically. The results were analyzed statistically. Statistically significant volume reduction was found between control groups sacrificed on day 30 and day 60 (p0.06). Also, in niacin administered groups angiogenesis was higher compared to control groups on day 15, 30 and 60, increasing respectively. As a result, orally administered Niacin (Vitamin B3) was found to be effective in increasing fat graft survival in rat model. This effect can be attributed to anti-lipolytic, lipogenic, angiogenic properties of Niacin (Vitamin B3).