Transkateter aort kapak implantasyonu yapılan hastalarda koroner arter hastalığı ve kardiyovasküler olaylara etkisinin araştırılması
Investigation of coronary artery disease and its effect on cardiovascular events in patients undergoing transcatheter aortic valve implantation
- Tez No: 928796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESER DURMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Transkateter Aort Kapak İmplantasyonu (TAVİ) yapılan hastalarda işlem döneminde invazif koroner anjiyografi uygulanmasının klinik sonlanım noktaları üzerine etkisinin araştırılması Gereç ve Yöntem: 2017 ve 2024 arasında TAVİ işlemleri retrospektif olarak incelendi. Cerrahi riski yüksek, supra-anüler yerleşimli kendinden genişleyen kapak implantasyonu yapılan hastalar dahil edildi. Eş zamanlı veya işlem öncesinde İnvaziv Koroner Anjiyografi yapılanlar ile Koroner Anjioyografi (KAG) yapılmayanlar birbiriyle kıyaslandı. Bulgular: KAG yapılan grup ile yapılmayan grup arasında tüm nedenlere bağlı mortalitede belirgin fark bulunurken (%32,1 ile %47,4 p:0,004), kardiyovasküler mortalite açısından anlamlı fark izlenmedi ( %12 ile %14, p :0,350). KAG yapılan grupta komorbidetler, tanı konmuş koroner arter hastalığı ve eşlik eden koroner arter risk faktörleri daha fazla idi. (Miyokard Enfarktüsü öyküsü %20,5 ile %10,5 p:0,013; diyabetes mellitus %54,5 ile %39,3 p:0,006; yaş 78,5±8 ile 84,1±7,4 p:
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the impact of the selective coronary angiography strategy on outcomes such as all-cause mortality and cardiovascular mortality in patients undergoing Transcatheter Aortic Valve Implantation (TAVI). Materials and Methods: TAVI procedures performed in our clinic between 2017 and 2024 were retrospectively analyzed. Patients who underwent invasive coronary angiography either simultaneously or before the procedure were compared with those who did not undergo coronary angiography (CAG). Results: A significant difference was found in all-cause mortality between the CAG and non-CAG groups (32.1% vs. 47.4%, p=0.004), while no significant difference was observed in cardiovascular mortality (12% vs. 14%, p=0.350). Patients in the CAG group had more comorbidities, a higher prevalence of diagnosed coronary artery disease, and associated coronary artery risk factors (history of myocardial infarction: 20.5% vs. 10.5%, p=0.013; diabetes mellitus: 54.5% vs. 39.3%, p=0.006; age: 78.5±8 vs.