Çalışanların iş yaşam dengesinin mental sağlıkları üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examination of the impact of employees work-life balance on their mental health
  1. Tez No: 928805
  2. Yazar: HATİCE IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
İş, birçok birey için hayatın merkezi haline gelmiştir. Bireyler, daha fazla gelir elde etmek, kariyer basamaklarında hızlı yükselmek ve potansiyellerini kullanabilmek için giderek daha fazla enerjiyi çalışma yaşamına yönlendirmektedir. Ancak işin artan önemi, çalışanların iş ve özel yaşamları arasında denge kurmakta zorlanmalarına neden olabilmekte ve bu durum iş yaşam dengesinin bozulmasına, dolayısıyla çalışanların olumsuz etkilenmesine yol açmaktadır. Bu çalışmada, iş yaşam dengesinin çalışanların mental sağlıkları üzerindeki etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmaya çeşitli sektörlerden 402 çalışan katılmıştır. İş yaşam dengesi dört boyut kapsamında ele alınmıştır. Bunlar işin yaşama olumsuz etkisi, yaşamın işe olumsuz etkisi, yaşamın işe olumlu etkisi ve işin yaşama olumlu etkisi şeklindedir. Mental sağlık ise tek boyut olarak ölçülmüştür. Elde edilen veriler, tanımlayıcı istatistikler, içsel tutarlılık testi, bağımsız örneklemler t-testi, korelasyon ve regresyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Bulgular, işin yaşama ve yaşamın işe olumsuz etkilerinin mental sağlık ile negatif ilişkili olduğunu, buna karşılık yaşamın işe ve işin yaşama olumlu etkilerinin mental sağlık ile pozitif ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Çoklu regresyon analizine göre, işin yaşama olumlu etkisi ve yaşamın işe olumlu etkisi mental sağlığı pozitif yönde etkilerken, işin yaşama olumsuz etkisi mental sağlığı negatif yönde etkilemiştir. Buna karşın, yaşamın işe olumsuz etkisinin mental sağlığı anlamlı şekilde etkilemediği tespit edilmiştir. Bu bulgular, işin yaşama olumsuz etkisinin, yaşamın işe olumsuz etkisine kıyasla çalışanları daha fazla olumsuz etkilediğini göstermektedir. Demografik değişkenler açısından; cinsiyet değişkenine göre, işin yaşama ve yaşamın işe olumsuz etkilerinin erkeklerde kadınlara kıyasla daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, yöneticilerde yaşamın işe olumlu etkisi ve mental sağlık düzeylerinin yönetici olmayanlara göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. Diğer demografik değişkenler kapsamında araştırmada kullanılan değişkenler açısından anlamlı farklılıklar bulunmamıştır. Araştırma bulguları, iş yaşam dengesinin çalışanların mental sağlıkları açısından kritik bir öneme sahip olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Work has become a central aspect of life for many individuals. People increasingly channel more energy into their professional lives to achieve higher incomes, accelerate career advancement, and realize their potential. However, the growing importance of work may lead to difficulties in maintaining a balance between work and personal life, resulting in the disruption of work-life balance and subsequent negative impacts on employees. This study examines the effects of work-life balance on employees' mental health. A total of 402 employees from various sectors participated in the research. Work-life balance was evaluated across four dimensions: the negative impact of work on life, the negative impact of life on work, the positive impact of life on work, and the positive impact of work on life. Mental health was measured as a single dimension. The collected data were analyzed using descriptive statistics, internal consistency tests, independent sample t-tests, correlation analyses, and regression analyses. The findings revealed that the negative impacts of work on life and life on work were negatively correlated with mental health. In contrast, the positive impacts of life on work and work on life were positively correlated with mental health. Multiple regression analysis showed that the positive impacts of work on life and life on work positively influenced mental health. In contrast, the negative impact of work on life negatively affected mental health. On the other hand, the negative impact of life on work did not significantly affect mental health. These results indicate that the negative impact of work on life has a more detrimental effect on employees than the negative impact of life on work. In terms of demographic variables, it was found that the negative impact of work on life and the negative impact of life on work were higher among men compared to women. Additionally, managers reported higher levels of the positive impact of life on work and better mental health compared to non-managers. No significant differences were observed for the other demographic variables examined in the study. The findings underscore the critical importance of work-life balance for employees' mental health.