Türkiye'nin Akdeniz kıyısı Kekova bölgesi'ndeki istilacı denizkestanesi (Diadema setosum)'nin bazı biyoekolojik özelliklerinin araştırılması
Investigation of some bioecological characteristics of invasive sea urchin (Diadema setosum) in the Kekova region of the Mediterranean coast of Turkey
- Tez No: 928808
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırma kapsamında, Kaş-Kekova Bölgesi'nde Haziran 2022 - Haziran 2023 tarihleri arasında, istilacı/yabancı olarak tanımlanan uzun dikenli denizkestanesi Diadema setosum (Leske, 1778) türünün bazı biyoekolojik özellikleri incelenmiştir. Örnekleme, SCUBA dalış yöntemiyle aylık periyotlar şeklinde yapılmıştır. Üç istasyonda, toplamda 992 birey örneklenmiş ve örneklerden toplam ağırlık, test çapı,test yüksekliği, gonad ağırlığı ölçümleri yapılmıştır. Ayrıca gonadosomatik indeks değerleri, türün ortamda bulunma yoğunlukları ve biyokütleleri hesaplanmış, gonad besin kompozisyonu analizleri yapılmıştır. Üreme dönemi, gonadosomatik indeks değeri ve histolojik olarak tespit edilmiştir. Çalışma kapsamında ayrı bir istasyon olarak belirlenen, su üstünde kalan yüzeyi 40 m çapında ve ortalama derinliği 4 m olan bir adacığın etrafı önce deniz kestanelerinden arındırılmış ve sonrasında türün zamana bağlı yayılışı gözlemlenmiştir.Ölçülen bireylerin ortalama ağırlıkları 123.10±76.23 g, ortalama test çapı 64.46±15.59 mm, ortalama test yüksekliği 33.38±8.67 mm olarak tespit edilmiştir.Gonadosomatik indeks değeri en yüksek Temmuz ayında 18.26 olarak hesaplanmıştır. Gonadların besin madde içeriklerinden protein, yağ, nem ve kül ortalamaları sırasıyla; %26.71,%34.08, %71.81 ve %11.37 olarak hesaplanmıştır. Türün örnekleme dönemi boyunca ortamda bulunma yoğunluğu ortalama 0.75 adet/10m2, biyokütlesi ortalama 99 g/10m2 olarak hesaplanmıştır. Sonuç olarak istilacı bir tür olan D. setosum'un Kaş-Kekova Bölgesi'nde Haziran ve Temmuz aylarında yoğun olarak üreme aktivitesi gerçekleştirdiği belirlenmiştir. Çalışma süresi boyunca bölgede türün yoğunluğunun azaldığı ve yayılma hızının çok fazla olmadığı tespit edilmiştir. D. setosum türünün gonadının vücuda ağırlıkça oranı ve gonad besin bileşenleri dikkate alındığında önemli bir ticari ürün olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, some bioecological characteristics of the long-spined sea urchin Diadema setosum (Leske, 1778), defined invasive/alien, were investigated between June 2022 and June 2023 in the Kaş-Kekova Region. Sampling was carried out in monthly periods by SCUBA diving method. A total of 992 individuals were sampled at three stations and total weight, test diameter, test height, and gonad weight measurements were made from the samples. In addition, gonadosomatic index values, species' densities and biomass in the environment were estimated, and gonad food composition were analyzed. The reproductive period was determined by using gonadosomatic index value and histological results. Within the scope of the study, the surroundings of an islet with a surface area of 40 m in diameter and an average depth of 4 m, determined as a separate station, were first cleared of sea urchins and then the distribution of the species over time was observed.The average weight of the measured individuals was determined as 123.10±76.23 g, average test diameter as 64.46±15.59 mm, average test height as 33.38±8.67 mm. The highest gonadosomatic index value was calculated as 18.26 in July. The average protein, fat, moisture and ash contents of the gonads were calculated as 26.71%, 34.08%, 71.81% and 11.37%, respectively. The average density of the species in the environment during the sampling period was calculated as 0.75 individual/10m2, and its average biomass was calculated as 99 g/10m2. As a result, it was determined that D. setosum, a invasive species, had intensive reproduction activity in June and July in the Kaş-Kekova Region. It was determined that the density of the species decreased in the region during the study period and its spread rate was not very high. Considering the gonad-to-body weight ratio and gonad nutritional components of D. setosum, it is thought that it can be an important commercial product.