Bir aydın ve akivist olarak Hikmet Kıvılcımlı'nın hayatı ve mücadelesi (1902-1971)
Life and struggle of Hikmet Kıvılcımlı as an intellectual and activist (1902-1971)
- Tez No: 928809
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN OKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin önemli düşünürlerinden ve aktivistlerinden biri olan Hikmet Kıvılcımlı'nın hayatını, onun düşünsel ve siyasal yolculuğunu ana kaynaklardan hareketle açıklamayı amaçlamaktadır. Çalışma, tarihsel bir biyografi olmanın ötesine geçerek, Kıvılcımlı'nın yaşadığı dönemin toplumsal ve siyasal çalkantılarını onun deneyimleri ışığında değerlendirmektedir. Bu doğrultuda, anılar, kişisel günlükler ve tanıklıklar tez çalışmasının temelini oluşturmuştur. Araştırma kapsamında, dönemin hususiyetlerini ve Kıvılcımlı'nın mücadele azmini yansıtan basın kaynaklarından elde edilen kupürler ve dokümanlar titizlikle incelenmiştir. Özellikle, döneme dair özgün belgelerin bulunduğu USTE Arşivi (Uluslararası Sosyal Tarih Enstitüsü / International Institute of Social History - IISH), bu çalışmanın zenginleşmesine büyük katkı sağlamıştır. Arşiv belgeleri, sadece Kıvılcımlı'nın yaşamını değil, aynı zamanda onun etkileşimde bulunduğu kişiler ve çevrelerle ilgili önemli detaylar sunmaktadır. Araştırmada Kıvılcımlı'nın insan yönü, yaşadığı zorluklar ve çevresinde bıraktığı izler, anekdotlar ve hatıralar yoluyla daha derinlemesine işlenmiştir. Bu yaklaşım, Kıvılcımlı'nın yalnızca bir düşünür ve devrimci değil, aynı zamanda dönemin toplumsal hafızasında derin izler bırakmış bir figür olduğunu ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma, Hikmet Kıvılcımlı'yı bir fikir insanı ve siyasal aktör olarak tanıtırken, onun hayatını çevreleyen bir sosyal ve kültürel bağlam sunmaktadır. Aynı zamanda, tarihsel belgeler ve kişisel tanıklıklar üzerinden geçmişe yeni bir pencere açmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explain the life of Hikmet Kıvılcımlı, one of Turkey's most important thinkers and activists, and his intellectual and political journey through primary sources. The study goes beyond being a historical biography and evaluates the social and political turmoil of Kıvılcımlı's time in the light of his experiences. Accordingly, memoirs, personal diaries and testimonies form the basis of the thesis. Within the scope of the research, the clippings and documents obtained from press sources reflecting the characteristics of the period and Kıvılcımlı's determination to struggle were meticulously analysed. In particular, the USTE Archive (International Institute of Social History - IISH), which contains original documents from the period, contributed greatly to the enrichment of this study. The archive documents provide important details not only about Kıvılcımlı's life, but also about the people and circles he interacted with. In the research, Kıvılcımlı's human side, the difficulties he experienced and the traces he left on his environment were analysed in more depth through anecdotes and memories. This approach reveals that Kıvılcımlı was not only a thinker and revolutionary, but also a figure who left deep traces in the social memory of the period. In conclusion, this study introduces Hikmet Kıvılcımlı as an intellectual and political actor, while providing a social and cultural context surrounding his life. At the same time, it aims to open a new window to the past through historical documents and personal testimonies.