Suçsuzluk karinesi açısından tutuklama tedbiri
Pre-trail detention in terms of presumption of innocence
  1. Tez No: 928821
  2. Yazar: ÖZGE DEMİR ODABAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK SÖNMEZ KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 435
Özet
1982 Anayasası'nın 38. maddesinde ve AİHS'nin 6. maddesinde yer alan suçsuzluk karinesinin koruması suç isnadı ile başlar ve suçluluğu hakkındaki hüküm kesinleşinceye kadar kişiyi korumaya devam eder. Suçsuzluk karinesinin, ispat külfetinin iddia makamında olması, hukuka aykırı olarak elde edilen delillerin kullanılamaması, susma hakkı, savunma hakkı, silahların eşitliği ile şüpheden sanık yararlanır ilkesi gibi ceza muhakemesi hukukunu etkileyen sonuçları bulunmaktadır. Yine de suçsuzluk karinesi tarafından korunan kimse hakkında tutuklanabilmektedir. Bilindiği üzere, 1982 Anayasası'nın 19. maddesinde ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 5. maddesinde ifade edildiği üzere kişi özgürlüğü esastır. Tutuklama ve tutuklamanın devamına yönelik kararlarda, kuvvetli suç şüphesine ve tutuklama nedenlerine yönelik deliller suç isnadıyla ilişkilendirilmeli ve bu kararlar, yeterli ve ilgili delillerle gerekçelendirilmelidir. Tutuklama nedenlerinin devam edip etmediği de düzenli olarak denetlenmelidir. Tutuklama kararı son çare olarak uygulanmalıdır. Tutuklu, tutukevinde veya olanak bulunmaması halinde ceza infaz kurumunda tutuklular için ayrılmış bölümlerde barındırılmaktadır. Tutukluya, suçluymuş gibi davranılmamalı, temel hak ve özgürlükleri daha az sınırlanmalıdır. Tutuklunun özgürlüğüyle bağlantılı olarak diğer temel hak ve özgürlüklerinin mümkün olduğu kadar az sınırlanması ve insan onuruna uygun şartlarda barındırılması sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The protection provided by the presumption of innocence, which is enshrined in Article 38 of the 1982 Constitution and in Article 6 of the ECHR, begins with the accusation of a crime and continues until the final verdict on the guiltiness of the accused. Consequences of it include the assignment of the burden of proof to the prosecution, the inability to use illegally obtained evidence, the right to remain silent, the right to defence, the equality of arms, and the principle that the accused benefits from the doubt. Nevertheless, a person may still be detained under the protection of it. According to Article 19 of the Constitution of 1982 and Article 5 of the ECHR, freedom of the person is fundamental. In decisions on detention, the evidence of strong criminal suspicion and reasons for detention must be associated with the criminal allegation and justified with sufficient and relevant evidence. The continuation of the grounds for detention should also be regularly monitored. The decision to detain must be taken as a last resort. Detainees are accommodated in a detention centre or, if this is not possible, in a section of a penal execution institution reserved for detainees. Detainees should not be treated as criminals and their fundamental rights and freedoms should be less restricted. It should be ensured that restrictions on other fundamental rights and freedoms that are in connection with their freedom must be as little as possible and detainees should be accommodated in conditions appropriate to human dignity.