Meniere hastalığında bilişsel görevlerin denge becerilerine etkisi
Effects of cognitive tasks on balance skills in Meniere's disease
- Tez No: 928820
- Danışmanlar: PROF. DR. OZAN BAĞIŞ ÖZGÜRSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Meniere hastalığı ve diğer vestibüler bozukluklar, baş dönmesi, bulantı, postüral kontrolde zorlanma vb. problemler oluşturarak hastaların hayat kalitelerinin düşmesine neden olduğu gibi ilerleyen süreçlerde bilişsel bozulmalara da yol açabilmektedir. Bu bireylerde bilişsel ve motor becerilerin ilişkisi halen tartışma konusudur. Bu çalışmanın amacı Meniére hastalarında bilişsel görevlerin denge becerilerine etkisini araştırmak ve sağlıklı kontroller ile karşılaştırmaktır. Barany kriterlerine göre kesin meniére tanısı alan 29 birey (20 Kadın [K], 9 Erkek [E], yaş ortalaması: 46,62±13) Meniere Grubuna (MG), denge problemi olmayan 29 sağlıklı birey (19K, 10E, yaş ortalaması: 46,62±13) Kontrol Grubuna (KG) dahil edildi. Mini Mental Testinden 25'in altında puan alan bireyler çalışmaya dahil edilmedi. Dahil edilen bireylerden detaylı anamnez alındıktan sonra odyolojik değerlendirme yapıldı ve Bilişsel Başarısızlık Anketi (BBA) uygulandı. Ardından Bilgisayarlı Dinamik Postürografi Cihazında Duyu Organizasyon Testleri (DOT) yapıldı. Bir defa görevsiz yapılan DOT, Stroop, Geriye Doğru Sayı Dizileri (GSD), Corsi Blok (CB), Mental Rotasyon (MR), Sembol Rakam Kodlama (SRK) ve Dikkat Yöneltme (DY) testlerinin görev olarak sunulduğu 6 koşul ile birlikte toplam 7 kez uygulandı. Gruplar arasında yaş ve cinsiyet açısından anlamlı fark bulunamadı (p>0,05). Görevsiz DOT sonuçlarında iki grup arasında D6 koşulu hariç (p: 0,02) anlamlı fark bulunamadı (p>0,05). BBA skorlarında benzer şekilde iki grup arasında anlamlı fark elde edilemedi (p:0,8). Denge eforunun miminal olduğu D1 koşulundaki bilişsel görev skorlarına baktığımızda, Stroop (p:0,04), GSD (p:0,008), CB (p:0,006), MR (p:0,019), DY (p:0,031) görevlerinde iki grup arasında anlamlı farklar gözlenirken SRK'de anlamlı fark gözlenmedi (p:0,33). Görevsiz- bilişsel görevli DOT sonuçları grup içi karşılaştırıldığında, her iki grupta kompozit, SOM, VIS, VEST, PREF skorlarında, anlamlı değişiklikler gözlendi(p0,05). Saf ses ortalamaları ile denge skorları, BBA skorları ve bilişsel görevler arasında anlamlı bir korelasyon gözlenmedi (p>0,05). Sonuçlarımıza göre vestibüler bozukluğu olan bireylerde, işitme kaybından bağımsız şekilde bilişsel bozulma olduğu görüldü. Bilişsel yükün artması, vestibüler bozukluğu olan bireylerde denge becerilerini etkileyebildiği gibi sağlıklı bireylerde de etkileyebildiği gözlendi. Denge eforunun artmasıyla bilişsel kapasitede düşüşler olabileceği gözlendi. Denge ve biliş arasındaki ilişkiyi araştıran az sayıda çalışma olduğu için, bu çalışma literatüre katkı sağlayacağı düşünüldü
Özet (Çeviri)
Meniere's disease and other vestibular disorders can cause problems such as dizziness, nausea, difficulty in postural control, etc., which can reduce the quality of life and also lead to cognitive impairment in later stages. The relationship between cognitive and motor skills in these individuals is still controversial. The aim of this study was to investigate the effects of cognitive tasks on balance skills in Meniere's patients. 29 individuals (20 Female [F], 9 Male [M], mean age: 46.62 ± 13) with a definite diagnosis of Meniere's disease according to Barany criteria were included in the Meniere Group, and 29 healthy individuals (19F, 10M, mean age: 46.62 ± 13) without balance problems were included in the Control Group. Individuals who scored below 25 on the Mini Mental State Examination were not included in the study. After obtaining a detailed history from the included individuals, audiological evaluation was performed and the Cognitive Failure Questionnaire (CFQ) was applied. Then, Sensory Organization Tests (SOT) were performed on Computerized Dynamic Posturography. SOT was first applied without a cognitive task (single task). Stroop, Backward Digit Span (BDS), Corsi Block (CB), Mental Rotation (MR), Symbol Digit Coding (SDC) and Shifting Attention (SA) tests were presented as cognitive tasks and the SOT was repeated. No significant difference was found between the groups in terms of age and gender (p>0.05). In the results of single task DOT, no significant difference was found between the two groups except for the D6 condition (p: 0.02). Similarly, no significant difference was obtained between the two groups in BBA scores (p: 0.8). According to the analysis of cognitive task scores in the D1 condition where balance effort was minimal, significant differences were observed between the two groups in the Stroop (p: 0.04), BDS (p: 0.008), CB (p: 0.006), MR (p: 0.019), SA (p: 0.031) tests, while no significant difference was observed in SDC (p: 0.33). When the single and dual task DOT results were compared within groups, significant changes were observed in composite, SOM, VIS, VEST, PREF scores in both groups (p0.05). No significant correlation was observed between pure tone averages and balance scores, BBA scores and cognitive tasks (p>0.05). According to our results, cognitive impairment was observed in individuals with vestibular disorders, independent of hearing loss. It was observed that increased cognitive effort can affect balance skills in individuals with vestibular disorders as well as in healthy individuals. It was observed that cognitive capacity may decrease with increased balance effort. Since there are few studies investigating the relationship between balance and cognition, it is thought that this study will contribute to the literature.