Yeşil dönüştürücü liderlik ve yeşil insan kaynakları yönetimi uygulamalarının örgütsel çeviklik üzerindeki etkisi: Bir alan araştırması
The impact of green transformative leadership and green human resources management practices on organizational agility: A field study
- Tez No: 964772
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR KUMKALE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
Bu araştırmada, yeşil dönüştürücü liderlik ve yeşil insan kaynakları yönetimi uygulamalarının, örgütsel çeviklik üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bunun yanı sıra, katılımcıların demografik özelliklerine göre yeşil dönüştürücü liderlik, yeşil insan kaynakları yönetimi uygulamaları ve örgütsel çeviklik algılarında anlamlı farklılıklar olup olmadığını belirlemek de çalışmanın temel hedefleri arasındadır. Bu doğrultuda, Tekirdağ ili Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'nde kimyasal ve kimyasal ürün sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin yönetici olan veya olmayan çalışanlarından anket tekniği ile araştırma verisi toplanmış, kullanılabilir 459 anket IBM SPSS 26.0 ve AMOS yazılımı aracılığıyla analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, katılımcıların yeşil dönüştürücü liderlik algılarının, örgütsel çeviklik algılarını istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Benzer şekilde, yeşil insan kaynakları yönetimi uygulamalarına ilişkin algılarının da, örgütsel çeviklik üzerinde anlamlı ve olumlu bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, yeşil dönüştürücü liderlik algısının, yeşil insan kaynakları yönetimi uygulamaları algısını pozitif yönde etkilediği ortaya konulmuştur. Analizler sonucunda, yeşil insan kaynakları yönetimi uygulamalarının bu ilişkide aracılık rolü üstlendiği anlaşılmıştır. Çalışmadan elde edilen diğer sonuçlar, yeşil dönüştürücü liderlik, yeşil insan kaynakları uygulamaları ve örgütsel çeviklik algılarının, bazı demografik değişkenler açısından farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Özellikle, yeşil insan kaynakları yönetimi uygulamalarının, yeşil dönüştürücü liderlik ile örgütsel çeviklik arasındaki ilişkide aracılık rolü üstlenmesi, çalışmanın öne çıkan bulgularından biri olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to examine the effects of green transformational leadership and green human resources management practices on organizational agility. In addition, determining whether there are significant differences in the perceptions of green transformational leadership, green human resources management practices and organizational agility according to the demographic characteristics of the participants is also among the main objectives of the study. In this direction, research data was collected via survey technique from managerial and non-managerial employees of enterprises operating in the chemical and chemical product sector in Çerkezköy Organized Industrial Zone in Tekirdağ province, and 459 usable surveys were analyzed using IBM SPSS 26.0 and AMOS software. In line with the findings obtained, it was determined that the participants' perceptions of green transformational leadership had a statistically significant and positive effect on their perceptions of organizational agility. Similarly, it was determined that their perceptions of green human resources management practices also had a significant and positive effect on organizational agility. It was also revealed that the perception of green transformational leadership positively affected the perception of green human resources management practices. The analyses revealed that green human resources management practices played a mediating role in this relationship. Other results from the study revealed that perceptions of green transformational leadership, green human resources practices, and organizational agility differed across several demographic variables. In particular, the mediating role of green human resources management practices in the relationship between green transformational leadership and organizational agility is considered one of the study's most prominent findings.