The impact of financial and governmental constraints on sdg implementation in the Lebanese private sector – A case study of holdal
Lübnan özel sektöründe sürdürülebilir kalkınma amaçlarının (SKA) uygulanmasına mali ve hükümetsel kısıtlamaların etkisi - Holdal üzerine bir vaka çalışması
- Tez No: 928833
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZAY ÖZAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez, Lübnan özel sektöründe Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) ile ilgili girişimlerin uygulanmasında finansal kısıtlamaların ve devlet desteği eksikliğinin etkisini, öncü bir Lübnan aile şirketi olan Holdal'ı vaka çalışması olarak kullanarak incelemektedir. Literatür, SKA'ların 2030 yılına kadar gerçekleştirilmesi yönündeki acil küresel ihtiyaca rağmen bağlamsallaştırılmış verilerin eksik olduğunu göstermektedir. Lübnan gibi kırılgan ülkelerde, özel sektör, ülkenin devam eden ekonomik, politik ve sosyal istikrarsızlığı nedeniyle önemli engellerle karşılaşmakta ve küresel standartlara uyum sağlama kabiliyeti zayıflamaktadır. Bu nedenle, bu araştırma nitel bir vaka çalışması yaklaşımı ve tematik analiz yöntemi kullanarak, Holdal'ın öncelikli olarak belirlediği SKA'lar (3, 4, 5, 12 ve 17) üzerindeki bu iki faktörün etkisini incelemektedir. Veriler, Holdal'ın SKA çalışma ekibiyle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler ve iç organizasyonel belgelerin analizi yoluyla toplanmıştır. Bulgular, finansal kısıtlamaların Lübnan özel sektöründe SKA ile ilgili girişimlerin uygulanmasını engelleyebileceğini, ancak Holdal'ın örnek olarak gösterdiği şekilde, proaktif finansal planlama, sürdürülebilirliğe güçlü organizasyonel bağlılık ve iç finansal kaynaklara dayanma yoluyla bu etkinin hafifletilebileceğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, devlet desteği eksikliği, bu girişimlerin ölçeklenebilirliğini ve uzun vadeli etkisini sınırlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the impact of financial constraints and the lack of governmental support on the implementation of Sustainable Development Goal (SDG)-related initiatives within Lebanon's private sector, using Holdal, a pioneering Lebanese family business, as a case study. The literature shows that despite the pressing global need to achieve the SDGs by 2030, contextualized data is lacking. In fragile nations like Lebanon, the private sector faces unique obstacles due to the country's ongoing economic, political, and social instability, hindering its ability to abide by general global standards. Thus, using a qualitative case study approach and thematic analysis, this research examines the impact of these two factors on five specific SDGs prioritized by Holdal: 3, 4, 5, 12, and 17. Data was gathered through semi-structured interviews with Holdal's SDG task force and analysis of internal organizational documents. The findings reveal that financial constraints can hinder the implementation of SDG-related initiatives in the Lebanese private sector but their effect can be mitigated through proactive financial planning, strong organizational commitment to sustainability, and reliance on internal financial resources, as exemplified by Holdal. Moreover, the lack of governmental support limits the scalability and long-term impact of these initiatives.