İlköğretim okullarında yöneticilerin, yönetici teftişine konu olan görevlerinin değerlendirilmesi (Kahramanmaraş ili örneği)
  1. Tez No: 92891
  2. Yazar: HÜSEYİN ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
114 ÖZET Bu araştırmanın amacı, İlköğretim müfettişlerinin ve okul yöneticilerinin değerlendirmelerine göre yöneticiler, yönetici teftişine konu olan fiziki durum, yönetim-eğitim-öğretim, personel işleri, öğrenci işleri, büro-hesap-ayniyat işleri ile ilgili görevlerini ne düzeyde gerçekleştirdiklerini belirlemek, teftiş sisteminin gelişmesine katkıda bulunmaktır. Araştırmanın evrenini, Kahramanmaraş ilinde görevli 50 ilköğretim müfettişi ile 1999-2000 öğretim yılında Kahramanmaraş ili merkez ilçe sınırları içindeki ilköğretim okullarında görevli 127 okulu yöneticisi oluşturmaktadır. Araştırma verileri 50 ilköğretim müfettişi ve 43 ilköğretim okulunda görevli 109 okul yöneticisinden elde edilmiştir. Verilerin toplanmasında, araştırmacı tarafından geliştirilen anket kullanılmıştır. Anketin birinci bölümünde kişisel bilgiler, ikinci bölümünde yönetici teftişine ilişkin okul yöneticilerinin görevlerini oluşturan 50 maddelik soru yer almıştır. Ankette beşli derecelendirme ölçeği kullanılmış. Grupların görüşlerinin belirlenmesinde aritmetik ortalama, standart sapma hesaplarından yararlanılmış, grupların görüşleri arasındaki farkın araştırılmasında ise t testi uygulanmıştır. Uygulanan testlerde anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kabul edilmiştir. Araştırmada üç alt probleme cevap aranmıştır. Birinci alt probleme ilişkin verilere göre; Müfettişler, okul yöneticilerinin fiziki durum, yönetim-eğitim-öğretim, personel işleri ile ilgili görevlerini“orta”düzeyde, öğrenci işleri, büro-hesap ve ayniyat işleri ile ilgili görevlerini“çok”düzeyde gerçekleştirdiklerine inanmaktadırlar. İkinci alt probleme ilişkin verilere göre; okul yöneticileri fiziki durum, yönetim-eğitim-öğretim, personel işleri ile ilgili görevlerini“çok”düzeyde,115 öğrenci işleri, büro-hesap ve ayniyat işleri ile ilgili görevlerini ise“pekçok”düzeyde gerçekleştirdiklerine inanmaktadırlar. Üçüncü alt probleme ilişkin verilere göre; ilköğretim okullarında yönetim teftişine konu olan görevlerin yerine getirilmesinde ilköğretim müfettişlerinin değerlendirmeleri ile okul yöneticilerinin değerlendirmeleri arasında anlamlı fark vardır. Araştırmanın son kısmında elde edilen verilere dayalı olarak sonuç ve öneriler yer almıştır.
Özet (Çeviri)
116 ABSTRACT The purpose of this study is to specify the level of realization of duties such as physical situation administration-education and training, personal affairs, student affairs, office-accounting, (ayniyat) affairs of administrators subject to inspection, according to primary education inspectors and school administrators and to contribute to the development of inspection system. The population of this study is 50 primary education inspectors working in Kahramanmaraş province and 127 primary education administrators working at primary education school in central country of Kahramanmaraş province in 1 999-2000 teaching years. Research data were gathered from 50 primary education inspectors and 109 school administrators working at 43 primary education schools. In gathering data the questionnaire developed by researcher. At the first section of questionarie personal information, at the second section of the questionnaire 50 item question consisting of duties of school administrators subject to administrator inspection. At the questionaire five level rating scale was used. At the specification of group views from mean and standard deviation calculations were used and of seeking difference between group views t test were applied. 0.05 was accepted as significance level of tests. At this study it was seeked to find answers to three sub problems. According to data related to first sub-problem inspectors believed that school administratrators realized physical situation, administration, education-training duties at“middle”level, student affairs, office-accounting- (ayniyat) affairs related duties“much well”level. According to data related to second sub problem school administrators believed that they realize physical situation, administration-education training, personal affairs, office-accounting and (ayniyat) affairs related duties“very much”117 According to data related to third sub problem at the realization of duties subject to administration inspection at primary education schools.there is a significant difference between evaluations of inspectors and administrators. At the last section of this study the conclusions and recommendations were given. "EC Y0KSDCÖ?BITİM KDROU DOtdteurasTON antral