Karl Marx'ta diyalektik yöntem
Dialectical method in Karl Marx
  1. Tez No: 928910
  2. Yazar: HASAN ALİ KORKANKORKMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÇALDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Toplumsal gerçekliğin pratik yönüne vurgu yapan Karl Marx, felsefi düşüncesinin merkezine insanı yerleştirmiştir. Sınıfsal eşitsizlikleri, üretim ilişkilerini ve emeğin karşılığını diyalektik materyalizmin temel ilkeleri doğrultusunda analiz etmiş; bu çerçevede diyalektik materyalizmi, felsefenin nesnel araştırmalarında bir yöntem olarak benimsemiştir. Marksizm aracılığıyla toplumsal gelişimin yasalarını ortaya koyarak, tarihsel materyalist bir perspektif geliştirmiştir. Görüşleri, yalnızca teorik bir çerçeve sunmakla kalmamış, aynı zamanda toplumsal dönüşümlere yön veren devrimci bir paradigma oluşturmuştur. Bu çalışmada, Marx'ın felsefi düşüncesinin gelişim süreci, diyalektik materyalizm anlayışı ve temel kavramları kapsamlı bir şekilde incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Karl Marx, emphasizing the practical dimension of social reality, placed humanity at the center of his philosophical thought. He analyzed class inequalities, production relations, and the value of labor in accordance with the fundamental principles of dialectical materialism, adopting it as a methodological tool for objective philosophical inquiry. Through Marxism, he formulated the laws of social development and developed a historical materialist perspective. His ideas not only provided a theoretical framework but also established a revolutionary paradigm that guided social transformations. This study will comprehensively examine the development of Marx's philosophical thought, his understanding of dialectical materialism, and its key concepts.