Birleşme işlemlerinin 2014-2018 döneminde Borsa İstanbul halka açık şirketlerinin piyasa fiyatı üzerine etkisinin incelenmesi
Analyzing the impact of merger transactions on the market price of publicly traded companies in Borsa İstanbul during 2014-2018
  1. Tez No: 928918
  2. Yazar: ENES YÜZBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SIRMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma, halka açık anonim ortaklıkların birleşme duyurularının piyasa fiyatları üzerindeki kısa vadeli etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Birleşme işlemleri, şirketlerin büyüme stratejilerinin önemli bir parçasıdır ve finansal piyasalar üzerindeki etkileri sıklıkla araştırılmaktadır. Araştırmanın temel amacı, birleşme haberlerinin piyasa fiyatlarına olan yansımalarını analiz ederek piyasa etkinliği teorisinin yarı güçlü formunu test etmektir. Çalışmada, Borsa İstanbul'da işlem gören ve 2014-2018 yılları arasında birleşme duyurusu yapan şirketler ele alınmıştır. Araştırma yöntemi olarak eşleştirilmiş örneklem t-testi kullanılmış ve birleşme haberlerinin duyurulmasından önceki 30 günlük dönem ile sonraki 30 günlük dönem arasındaki fiyat farklılıkları incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre, birleşme duyurularının ardından pay senedi fiyatlarında anlamlı değişiklikler gözlemlenmiştir. Bu sonuç, piyasa etkinliği teorisinin yarı güçlü formuna ilişkin bulgular sunmakta ve yatırımcıların bu tür duyurulara hızlı bir şekilde tepki verdiğini göstermektedir. Birleşme duyuruları, finansal piyasalarda dalgalanmalara yol açabilen stratejik öneme sahip olaylar olarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonuçları, yatırımcılar, portföy yöneticileri ve düzenleyici kurumlar için önemli çıkarımlar sağlamaktadır. Ayrıca, birleşme süreçlerine ilişkin şeffaflık ve yatırımcı haklarının korunması konularında politika oluşturulmasına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the short-term effects of merger announcements on stock prices of publicly traded joint-stock companies. Mergers are a critical part of corporate growth strategies and their impacts on financial markets are frequently investigated. The primary objective of the research is to analyze the reflections of merger announcements on market prices and to test the semi-strong form of market efficiency theory. The study covers companies listed on Borsa Istanbul that announced mergers between 2014 and 2018. The paired sample t-test was employed as the research method, and the price differences between the 30-day period before and after the announcement were analyzed. According to the research findings, significant changes in stock prices were observed following merger announcements. This result provides evidence regarding the semi-strong form of market efficiency theory and indicates that investors respond promptly to such announcements. Merger announcements have been considered as strategic events that can lead to fluctuations in financial markets. The results of the study provide valuable insights for investors, portfolio managers, and regulatory authorities. Additionally, recommendations have been made regarding transparency in merger processes and the protection of investor rights.