3D sıte response analysıs
3D site response analysis
- Tez No: 928946
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ATİLLA ANSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Zemin tepki analizi (SRA), geoteknik deprem mühendisliğinin kritik bir bileşenidir ve yerel zemin koşullarının sismik dalgaları temel kayadan yüzeye kadar nasıl değiştirdiğini değerlendirmeyi amaçlar. Geleneksel tek boyutlu (1B) SRA yöntemleri, düşey dalga yayılımına dair değerli içgörüler sunsa da, zemin hareketi özelliklerini etkileyebilecek tüm sismik girdi bileşenlerini göz ardı ederek gerçek koşulları basitleştirir. Bu çalışma, Amerika Birleşik Devletleri'nin Alaska eyaletine bağlı Anchorage bölgesindeki iyi enstrümantasyona sahip derin sondaj dizileri ile İstanbul, Türkiye'deki Zeytinburnu zemin profili üzerinde kaydedilmiş çeşitli deprem verilerini kullanarak çok yönlü zemin tepki modellemesinin karşılaştırmalı bir analizini sunmaktadır. Doğu–Batı, Kuzey–Güney ve Düşey olmak üzere tüm üç deprem bileşenini çok yönlü SRA çerçevesine dahil ederek, bu araştırma, saha büyütme tahminlerinin doğruluğunu artırmayı hedeflemektedir. Elde edilen sonuçlar, farklı derinliklerdeki üç boyutlu (3B) ve tek boyutlu (1B) analizler arasında belirgin farklılıklar olduğunu göstererek, çok yönlü yaklaşımın sunduğu daha yüksek güvenilirliği ortaya koymaktadır. Bu bulgular, yüksek sismisiteye sahip bölgelerde daha kapsamlı modelleme stratejilerinin benimsenmesinin önemini vurgulamaktadır. Ayrıca, çalışma kapsamında yürütülen bir optimizasyon çalışması, özellikle kayma dalgası hızı (Vs) ve bu hızdan türetilen rijitlik modülü olmak üzere, girdi parametrelerindeki belirsizlikleri azaltmaya odaklanmıştır. Optimizasyon öncesi ve sonrası modellerin karşılaştırılması, optimize edilen profilin kaydedilmiş yer hareketleri ile daha uyumlu olduğunu göstermiştir. Bu iyileşme, çerçevenin temel zemin özelliklerini rafine edebilme kabiliyetinin altını çizerek, yer yüzeyindeki zemin hareketlerinin tahmininde artan bir doğruluk sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Site response analysis (SRA) is a critical component of geotechnical earthquake engineering, used to evaluate how local soil conditions modify seismic waves from bedrock to the ground surface. While traditional one-dimensional (1D) SRA methods provide valuable insights into vertical wave propagation, they simplify real conditions by neglecting the full range of seismic input components that can influence ground motion characteristics. This study presents a comparative analysis of multidirectional site response modeling for a series of well-instrumented downhole arrays in Anchorage, Alaska, United States, and the Zeytinburnu soil profile in Istanbul, Türkiye, subjected to various recorded earthquake events. By incorporating all three earthquake components (East–West, North–South, and Vertical) into a multidirectional SRA framework, the research aims to achieve more accurate estimates of site amplification. The results reveal distinct differences in modeled ground motions between three-dimensional and one-dimensional analyses at various soil depths, demonstrating the enhanced reliability offered by a multidirectional approach. These findings underscore the necessity of employing more comprehensive modeling strategies in regions with high seismicity. Furthermore, an optimization study was performed as part of the research to reduce uncertainties in input parameters, with a primary focus on shear wave velocity (Vs) and the stiffness modulus derived from it. Comparisons between unoptimized and optimized models show that the optimized profile more closely aligns with recorded ground motions. This improvement highlights the framework's ability to refine key soil properties, ultimately resulting in enhanced predictive accuracy at the ground surface.