The impact of the 'Reading power' app on Turkish EFL students' reading comprehension in mall
Reading power' uygulamasının Türk YDİ öğrencilerinin MDDÖ kapsamındaki okuduğunu anlama becerisi üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 928957
  2. Yazar: MEHMET EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERZAN ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Mobil öğrenme, yabancı dil eğitiminde hızla yaygınlaşmıştır, ancak lise düzeyindeki İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrenciler üzerindeki etkisine yönelik araştırmalar sınırlıdır. Bu çalışma, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin okuduğunu anlama becerileri üzerinde ücretsiz bir çevrimiçi dil öğrenme uygulaması olan“Reading Power”ın etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Karma yöntem tasarımının benimsendiği çalışma, 2023–2024 akademik yılında A2 düzeyinde 30 lise öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar, araştırmacının belirli sınıflardaki öğrencilere erişimi olduğu bir devlet lisesinden kolayda örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Katılımcılar, 15'er kişilik iki gruba ayrılmıştır: deney grubu ve kontrol grubu. Deney grubuna,“Reading Power”uygulaması aracılığıyla Mobil Destekli Dil Öğrenimi (MDDÖ) desteği sağlanırken, kontrol grubu geleneksel İngilizce öğretim müfredatını takip etmiştir. Veri toplama araçları arasında hem ön test hem de son test olarak uygulanan Okuma Başarısı Testi, Araştırma Sonrası Anket ve Yarı Yapılandırılmış Görüşmeler yer almıştır. Çalışma sekiz hafta sürmüş ve sonrasında veriler, MDDÖ' nün öğrencilerin okuduğunu anlama becerileri üzerindeki etkisini değerlendirmek için analiz edilmiştir. Sonuçlar, deney grubunun son testte kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede daha yüksek puanlar elde ettiğini göstermiş ve MDDÖ' nün okuduğunu anlama becerilerini geliştirmedeki etkinliğini vurgulamıştır. Ayrıca, anket ve görüşmelerden elde edilen bulgular, deney grubundaki öğrencilerin“Reading Power”uygulamasını değerli ve ilgi çekici bir kaynak olarak gördüklerini ve bu uygulamanın öğrenme deneyimlerini zenginleştirdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Mobile learning (m-learning) has rapidly expanded in foreign language education, yet research on its effectiveness for high school EFL learners remains limited. This study aims to examine the effects of“Reading Power,”a free online language learning application, on the reading comprehension skills of Turkish EFL learners. Adopting a mixed-methods design, the study was conducted with 30 Turkish high school students at the A2 proficiency level during the 2023–2024 academic year. Participants were selected through convenience sampling from a public high school, where the researcher had access to students in specific classrooms. The participants were divided into two groups of 15: an experimental group and a control group. The experimental group received supplementary Mobile-Assisted Language Learning (MALL) support via the“Reading Power”app, while the control group followed the conventional English instruction curriculum. Data collection instruments included a Reading Achievement Test administered as both a pre-test and post-test, a Post-Treatment Questionnaire, and Semi-Structured Interviews. The intervention lasted eight weeks, after which the data were analyzed to evaluate the impact of MALL on the students' reading comprehension skills. The results demonstrated that the experimental group achieved significantly higher scores in the post-test compared to the control group, underscoring the effectiveness of MALL in improving reading comprehension. Additionally, findings from the questionnaire and interviews revealed that students in the experimental group perceived the“Reading Power”app as a valuable and engaging resource that enriched their learning experience.