Örgüt verimliliği açısından halkla ilişkiler ve örgütsel kültür (Tarım Kredi Kooperatifleri'nde ve Pankobirlik'te bir araştırma
- Tez No: 92896
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KÜÇÜKKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 318
Özet
301 ÖZET Bir örgütün topluma faydalı olabilmesi, hammadde, enerji, para ve insan faktörlerinden oluşan girdileri en iyi şekilde değerlendirip daha fazla ve daha kaliteli çıktı elde etmesi ile mümkündür. Böylece örgüt asgari girdiden azami çıktı sağlamış olacağından bu çıktıları topluma daha düşük fiyattan sunabilecektir. Toplum da ihtiyaç duyduğu bu mal ve hizmetleri daha ucuza temin etme olanağını elde edecektir. Ayrıca, asgari girdiden azami fayda sağlayan bir örgüt aynı zamanda kârlı olacağından elde ettiği artı değerleri yatırıma yönelterek yatay ya da dikey büyüme sağlayarak pazardaki payını artırmak için daha güçlü olmaya yönelecektir, örgüt bu türden girişimiyle de toplumda daha fazla iş istihdamı yaratacağından, işsiz sayısının düşmesine, dolayısıyla refahın yükselmesine yönelik bir fayda da sağlamış olacaktır. Kısacası, bir örgütün topluma azami faydalı olabilmesi, daha çok ve daha kaliteli mal ve hizmet üretmesiyle mümkündür. Bunu sağlamak için örgüt, verimliliği öncelikli amaçlarından kabul etmelidir; lâıyrıca, bu amacı üyelerin benimsenmesini sağlayacak bir örgütsel atmosfer oluşturmalıdır. Bütün bunların yanısıra yönetim, üyelerin inanç ve değerlerini, amaçlarını, gereksinimlerini, çalışma şevk ve isteklerini bilmeli, başka bir anlatımla üyeleri tanımalıdır. Üyelerin tanınması doğru işe doğru insanın tercih edilmesi imkânını verebileceği gibi, yönetime de çalışanların verimli çalışmaya güdülenebilmeleri için, nasıl bir tutum ve davranış içinde olunması gerektiği ve nasıl bir yol ve yöntem izlemesinin faydalı olacağı hususunda yol göstercektir. Böylece, yönetim bireyin daha verimli çalışmaya güdülenebilmesi için örgütsel iletişim sisteminde, örgütsel yapıda, uygulanan yönetsel teknik ve araçlarda bazı düzenlemeleri ve değişiklikleri bilinçli olarak yapabilme fırsatını elde edecektir.302 Örgütte üyelerin çalışma isteğinin artırılmasına yönelik yapılan değişiklikler bireyin işinden ve örgütünden tatmin olmasını, örgüte karşı bağlılık duymasını, daha yüksek moralli ve daha huzurlu olmasını sağlayacağından; bireyi daha fazla çalışmaya, daha özverili olmaya; amirlerine ve arkadaşlarına karşı daha saygılı davranmaya, işini ve görevini en iyi şekilde yapmaya yöneltecektir. Bu durumun örgütte sürgit olması için yönetim takdir ve ödül mekanizmasına işlerlik kazandırmalıdır. Çünkü, uygulanan âdil ödül sistemi bireyi ödül sağlayacı tutum, düşünce ve davranışa daha fazla sevk edecektir. Sıkça ödüllendirilen davranışlar da beraberinde alışkanlığı, bu davranışların tekrarını sağlayan şartlaf da ödülleri ve teşvikleri getirecektir. Bütün bunların yanısıra, uygulanan özendirici ücret politikası, kişisel ilerleme ve kendi kendini yönetebilme olanağının verilmesi de bireyin çalışma istemini olumlu yönde etkileyecektir. örgütte, verimliliğin devamı için üyelerin büyük çoğunluğunun paylaşacağı örgütsel değerler, inançlar, anlamlar ve normlar oluşturulmalıdır. Etkin iletişim uygulamaları ile de ikna edici mesajlar gönderilmek suretiyle üyelerin bu örgütsel anlamları, değerleri ve inançları benimsemeleri sağlanmalıdır. Ayrıca, üyeler başta iş ve örgüt olmak üzere kendi tutum, duygu ve düşüncelerini açıklamaları için teşvik edilmeli ve yönetimin karar ve uygulamalarına aktif katılımları sağlanmalıdır. Böylece örgütte, herkesin serbestçe duygu ve düşüncelerini iletebildiği bir iletişim sistemi, ihtisasa ve bilgiye önem veren bir örgütsel ortam, verimliliği temel değer olarak kabul eden bir örgütsel kültür oluşacaktır. Böyle bir yapıda işini ve görevini en iyi şekilde yapan bir kişinin üyeler tarafından takdir ve teşvik edilmesi, işini ya da görevini iyi yapmayan bir kimsenin de gruptan dışlanması söz konusu olacağından, çalışanlar kendilerini daha fazla ve daha kaliteli çıktı elde etmeye güdüleyeceklerdir.
Özet (Çeviri)
303 SUMMARY In order for an organization to be fruitful to the society, it has to produce more qualified outputs by evaluating its inputs like raw material, energy, money and human power in the best way. By doing so, the organization will achieve the maximum output through minimum input and thus the concerned society will be able to get the goods or services they need cheaper. Also, an organization who succeeds to achieve the maximum output through minimum input, will have the posibility to increase its incomes and to turn the direction of the increasing profits *to more productive investments and by the horizontal and verticle growth obtained it will always try to increase its share in the market. With such initiatives, the organization will be able to create more work posibilities for the people of its society, and will be reducing the number of wMMMFand will increase the prosperity of the society. Briefly to say, in order for any organization to serve to the best benefit of the society, it has to produce high quality products or services. To achieve this goal, the organization has to accept the productivity as its must. Besides accepting high productivity as its“motto”an organization has to create an organizational formation or atmosphere which will enable its members to accept the produ'ctivity concept as their great belief. To achieve taht, the organization must know very well the believes, the aims, the needs, the working purposes, the working motivations of their members, shortly the organization must know well its members. Knowing deeply the members will give the organization the chance to choose the right person for the right job and to find out that in order to achieve the highest productivity the. administration has to guide its members according to their capability and desires. So the administration will get the chance to konw that they must make some alterations in their organizational communication system, in their304 organizational structure and in the means and modes of management in order to be able to get the best productivity from each of its members. Motivation of the members of an organization will cause the member to be satisfied of his job and be more loyal to his organization, and also to feel more comfortable and this will lead him to work harder, to be more sacrifizing, to be more respectful to his chief and friends and to do his job as best as he can. In order to make this situation continious the management should apply the appreciation and award system among its members. A justly applied award system will provoc the member to think and work for the award and act appropriately. Frequently applied awards will bring familiarity to the act which achieves the award and the conditions which bring the repeating award will bring more award and more motivation. Besides the above, encouraging wages, personal progress, auto management and control systems are systems which will motivate members of an organization to do their best to improve his situation and that of his organization. In order to make the productivity of the organization continious, organizational norms, believes, merits and ideals, which most of members will share have to be invented and created by management. Persuasive messages can be sent by appropriate communication means to members and thus have the members believe 'and adopt the organizational norms, merits and ideals. Also members must be motivated and encouraged to pronounce their ideas and feelings specially about their work and the organization and also must be given the chance to participate actively to management. So, a communication system in which everybody can express his thoughts and feelings freely, an organizational setting which encourages knowledge and specialization and an organizational culture which accepts productivity as its basic worth and aim will be obtained. In such a high organizational spirit, as the member who does and applies its job as good as he can will be appreciated and much wanted by other members, and as the305 one who does not do his job as he should will be externalized by the organization society, the members will be motivated to work more, to be more productive and get the best output they can. DOKftMANTASVON