Franchising sistemi ile çalışan hazır giyim işletmeleri üzerine bir araştırma
- Tez No: 92897
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLÇİN ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET Bu çalışmada Türk tekstil sektörünün durumundan bahsedilerek, hazır giyim sektöründe franchising sisteminin işletmelerce tercih sebebi, ülke ve sektöre faydaları, özellikle yeni işyeri kurmak isteyen müteşebbislere farklı bir alternatif sunulmuştur. Konu ile ilgili araştırmalar sonucunda sanayi mülkiyet hakları, Türk hazır giyim ve tekstil sanayinde, sanayi fikri ve mülkiyet hakları, patent ve markalarla ilgili bilgiler verilmiştir. Daha sonra franchising sisteminin tanımı, tarihi gelişimi, franchising türleri, ve Türkiye 'de hazır giyim sektörünün durumu ve franchising uygulaması, sistemin önemi, franchising anlaşmasının avantaj ve dezavantaj lar ıy la ilgili ana başlıklar altında bilgi verilmiştir. Franchising sistemi ile ilgili bilgi veren tüm kitaplar, makaleler, araştırmalar, gazeteler ve yapılan çalışmalar incelenerek sunulmuştur. Franchising sistemi uygulayan hazır giyim firmaları tespit edilmiş ve bu firmalara bizzat gidilerek anket uygulanmış, uygulanan anket değerlendirilerek yorumlanmıştır. Günümüz çalışma hayatı içerisinde, özellikle hazır giyim tekstil sektöründe alternatif bir sistem olan franchising sisteminin tanıtılması ve sistemle ilgili çözümlerin ortaya konulmasına çalışılmıştır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, mentiening the condition of textile sector, and as prefered frannchising system in ready-made clothing sector, on he possibilities of different chocies and use of country and sector, the information is given to thoseenterpreniva who wishes to found new shops. At the and of the study of research, contents are made. There is given some information about ready-made clothes in Turkish Textile, industry ownership rights of industry, ideas about industry and ownerships rights, patent and trades. After this definition of franchising, historical process of franchising, kinds of franchising and the situation of ready made clothes in Turkey, aplication of franchising is seen. Finally there are same information about system of frachising, advantages and disadvatages of franchising. The information about the industry and property nhts, it's history, patent nhts, trade marks takes place in first chapter. İn the forty section ready-made firms are find-out and public serveys are made to this firms are find-out and public serveys are made to the firms. These public surveys are evaluated interpreted. At tyhe last part, all the studies has been conculuded. In the days of working life, presenting The franchising system as an alternative to ready-made textile sector and having been tried the solutions for the system. IV