Sekreterlik hizmetlerinde toplam kalite yönetimi ve Antalya ili 5 yıldızlı oteller uygulaması
  1. Tez No: 92898
  2. Yazar: SELİN AYGEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZER KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
129 ÖZET Bu tezin konusu, sekreterlik hizmetlerinin, sürekli iyileştirme ve gelişme, sıfır hata, sıfır bürokrasi, ekip çalışması ve tam katılım esasları içerisinde toplam kalite kültürü alt yapısının irdelenmesidir. î Tez üç bölümden oluşmaktadır, ilk önce, sekreterliğin tanımı, önemi ve özellikleri açıklanmıştır. Daha sonra işletmelerde sekreterlik hizmetlerinin gerekliliği üzerinde durularak, sekreterlik hizmetlerinin neler olduğuna dair açıklamalar yapılmıştır. Kalite ve toplam kalitenin tanımı, önemi ve aşamaları açıklanmıştır. Ayrıca toplam kalite yönetiminin temel unsurları üzerinde durularak hizmet sektöründeki önemi açıklanmıştır. Antalya ili sınırları içindeki 5 yıldızlı otel ve 1. sınıf tatil köylerinin yönetici sekreterlerine anket uygulanarak toplam kalite kültürü alt yapıları tespit edilmeye çalışılarak, anketle ilgili bulgular açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
130 ABSTRACT The subject of this thesis is to examine the sub-structure of the culture of total quality by means of secretary services, continuous improving and developing zero error, zero Bureaucracy, team working and complete attendence principles. Thesis contains three parts. In the first part, description of secretary, and it's importance, and also it's properties are explained. Then, the importance of secretary services in the management is emhasized. After that, secretary services are explained. In the second part, quality and total quality description, it's importance and steps are explained. In addition, the elements of total quality management, and it's importance in the service sector are explained. In the third part, sub-structures of the culture of total quality are tried to be determine by applying an inquiry to management secretaries of resort hotels, and holiday clubs in the border of Antalya.Then, the inquiry is explained. IX. YUKSEKÖ?RrriM Kl/KLLt MtitaAMASVON MEBHEZİ