İlköğretim matematik öğretmenlerinin ve ortaokul öğrencilerinin eTwinning projelerine ilişkin görüşleri
Primary school mathematics teachers and secondary school students' opinions about eTwinning projects
  1. Tez No: 959296
  2. Yazar: SEVGİ BOZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURULLAH YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmada kalite etiketine sahip olan ilköğretim matematik öğretmenleri ve ortaokul öğrencilerinin eTwinning projelerine ilişkin görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden keşfedici durum çalışması modeline göre yürütülen bu araştırmanın çalışma grubu en az bir kalite etiketi sahibi sekiz ilköğretim matematik öğretmeni ve en az bir eTwinning projesine katılım sağlamış 13 ortaokul öğrencisinden oluşmaktadır. Çalışma grubunun oluşturulmasında amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formları aracılığıyla ses ve video kaydı alınarak veriler toplanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırma bulgularında öğretmenlerin eTwinning'i ulusal ve uluslararası alanda iletişim ağı, iş birliği, bilgi ve deneyim paylaşımı, sosyalleşme, dijital beceriler, özgünlük, fırsatlara olanak sağlaması, sınır tanımayan, disiplinler arası etkileşim, mesleki gelişim ağı ve öğrenci merkezli olarak tanımladığı görülmektedir. Bununla birlikte öğretmenlerin projelere katılım nedenlerinin eTwinning projelerine olan merak, eTwinning'in faydalarından yararlanma, teknolojiyi derse entegre etme, Erasmus+ projelerine çevirme, teşvik ve yeni deneyimler elde etmek olduğu belirlenmiştir. Yine projelerin öğretmenlere en çok mesleki gelişim noktasında katkı sağladığı da görülmüştür. Öğretmenlere göre projelerin öğrencilere katkısının en çok dijital beceri kazanma üzerine olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin kazandığı diğer becerilerin benlik, iletişim, matematiksel problem çözme becerisi, iş birliği, akran öğretimi, takım çalışması, dijital okuryazarlık, sosyalleşme, disiplinler arası çalışma, zaman yönetimi, okula karşı motivasyon, bakış açısı geliştirme, yabancı dil motivasyonu ve dil gelişimi, matematiksel araç ve teknoloji ile çalışma, bilimsel araştırma yöntemleri olduğu görülmüştür. Öğretmenlere göre eTwinning projeleri ile ilgili yaşanan sorunlar teknolojik alt yapı eksikliği, zaman, proje ortakları ile ilgili, Web 2.0 araçlarının kullanımı, yabancı ortak bulma, platform ile ilgili, maddi sıkıntılar, ortak kazanım bulma, öğrenci seçimi ve takım ruhunu oluşturma olarak belirlenmiştir. Yabancı dil ile ilgili herhangi bir sorunun veriler arasında olmaması dikkat çeken bir husus olmuştur. Ayrıca öğretmenlerin tamamının kalite etiketi sürecine yaklaşımlarının olumlu olduğu tespit edilmiştir. Kalite etiketlerinin yeni projeler için motivasyon sağladığı da belirlenmiştir. Ortaokul öğrencilerine göre eTwinning ulusal ve uluslararası iletişim ağı ve sosyalleşme olarak tanımlanmaktadır. Ortaokul öğrencileri eTwinning projelerinin kendilerine dijital beceriler, yabancı dil becerileri, benlik, sosyalleşme, matematiksel problem çözme becerisi, iletişim becerisi, Türkçe dil becerisi, üst düzey düşünme becerisi, kültürel farklılıkları keşfetme ve tanıma, bakış açısı kazandırma, iş birliği, doğru bilgiye ulaşma, kitap okumanın önemi, zaman yönetimi gibi katkılarının olduğunu belirtmişlerdir. Ayrıca öğrenciler açısından eTwinning projelerinin yabancı dil motivasyonu, arkadaş ilişkisi, öğretmen öğrenci ilişkisi, matematik dersine karşı ilgi, farklı kültürlere karşı ilgi ve proje konularına ilişkin olumlu bakış açısı kazandırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the opinions of primary school mathematics teachers and secondary school students who hold quality labels regarding eTwinning projects. This study, conducted using an exploratory case study model, a qualitative research method, included eight primary school mathematics teachers who hold at least one quality label and 13 secondary school students who have participated in at least one eTwinning project. Criterion sampling, a purposive sampling method, was used to form the study group. Data were collected using audio and video recordings using semi-structured interview forms developed by the researcher. Content analysis was used to analyze the research data. Research findings show that teachers define eTwinning as a national and international communication network, collaboration, sharing of knowledge and experience, socialization, digital skills, originality, providing opportunities, borderless, interdisciplinary interaction, professional development network and student-centered. Additionally, it was determined that teachers' reasons for participating in the projects were curiosity about eTwinning projects, taking advantage of their benefits, integrating technology into the classroom, integrating it into Erasmus+ projects, encouragement, and gaining new experiences. It was also observed that the projects contributed most to teachers' professional development. According to the teachers, it was determined that the contribution of the projects to students was mostly on gaining digital skills. Other skills acquired by the students were self, communication, mathematical problem solving skills, collaboration, peer teaching, teamwork, digital literacy, socialization, interdisciplinary work, time management, motivation towards school, perspective development, foreign language motivation and language development, working with mathematical tools and technology, and scientific research methods. According to the teachers, the problems experienced in eTwinning projects were identified as lack of technological infrastructure, time, project partners, use of Web 2.0 tools, finding foreign partners, platform, financial problems, finding common achievements, student selection and creating team spirit. It is noteworthy that there is no problem with foreign language among the data. It was also found that all of the teachers approached the quality labeling process positively. It was also found that quality labels provide motivation for new projects. According to secondary school students, eTwinning is defined as national and international communication network and socialization. Secondary school students stated that eTwinning projects contributed to their digital skills, foreign language skills, self, socialization, mathematical problem solving skills, communication skills, Turkish language skills, higher order thinking skills, discovering and recognizing cultural differences, gaining perspective, cooperation, accessing accurate information, the importance of reading books, time management. In addition, it was found that eTwinning projects provided students with foreign language motivation, friendship, teacher-student relationship, interest in mathematics, interest in different cultures and a positive perspective on project topics.