Muğla ili akarsularında yaşayan balıkların habitat ekolojileri
Habitat ecology of fishes in streams of Muğla province
- Tez No: 929097
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BAHADIR ÖNSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, Muğla ilinde bulunan farklı akarsu sistemlerinde yaşayan balık türlerinin habitat kullanımlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, beş farklı akarsu sistemi üzerinde yürütülmüş olup, bu akarsuların insan etkileri altında kalan kısımları detaylıca incelenmiştir. Çalışmanın ana odağı, balıkların habitat tercihlerinin mevsimsel değişimlerini ve bu tercihlerin çevresel değişkenlerle olan ilişkisini belirlemektir. Çalışmada, balıkların habitat kullanımındaki mevsimsel farklılıklar gözlemlenmiş, özellikle bahar mevsiminde balık bolluğunun arttığı, diğer mevsimlerde ise azaldığı tespit edilmiştir. Habitat tercihleri, suyun fiziksel ve kimyasal özellikleri ile yakından ilişkilidir. Su sıcaklığı, tuzluluk ve oksijen düzeyi gibi faktörler, balık türlerinin dağılımını etkilemektedir. Farklı balık türlerinin, habitat özelliklerine göre değişen bir dağılım gösterdiği ve bu dağılımın türler arasında rekabeti azaltabilecek şekilde niş farklılaşmasına yol açtığı gözlemlenmiştir. Çalışma, Muğla ilindeki akarsu sistemlerinin biyolojik çeşitliliğinin korunması için kritik habitatların belirlenmesi ve korunmasının önemini vurgulamaktadır. Ayrıca, mevsimsel değişikliklerin su yönetimi stratejilerine entegre edilmesi, balık popülasyonlarının sağlıklı bir şekilde sürdürülmesine katkı sağlayabileceği düşünülmektedir. Balık popülasyonları ve habitat kullanımlarının uzun vadeli izlenmesi, ekosistem üzerindeki antropojenik etkilerin anlaşılması ve yönetilmesi açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the habitat uses of fish species living in different river systems in Muğla province. The study was carried out on five different river systems, and the parts of these rivers under human influence were examined in detail. The main focus of the study is to determine the seasonal changes in habitat preferences of fish and the relationship of these preferences with environmental variables. In the study, seasonal differences in the habitat use of fish were observed, and it was determined that the abundance of fish increased especially in the spring season and decreased in other seasons. Habitat preferences are closely related to the physical and chemical properties of water. For example, factors such as water temperature, salinity and oxygen level affect the distribution of fish species. It has been observed that different fish species show a varying distribution according to habitat characteristics, and this distribution leads to niche differentiation, which may reduce competition between species. The study emphasizes the importance of identifying and protecting critical habitats to preserve the biodiversity of river systems in Muğla province. Additionally, integrating seasonal changes into water management strategies can contribute to maintaining healthy fish populations. Long-term monitoring of fish populations and habitat uses is of great importance for understanding and managing anthropogenic impacts on the ecosystem.