Türkiye'deki uluslararası öğrencilerin yükseköğretime uyumları: Bir meta-sentez çalışması
Adaptation of international students to higher education in Turkey: A meta-synthesis study
  1. Tez No: 929105
  2. Yazar: SAYED SHAFIULLAH SAFAWI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENK AKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Toplumların gelişimi ve modern çağın keşifleriyle birlikte, kültürel ve ekonomik faktörlere bağlı olarak uluslararası insan hareketliliği artmaktadır. Bu hareketliliğin önemli gruplarından biri, eğitim amacıyla başka ülkelere giden öğrencilerdir. Türkiye'de yükseköğretim gören uluslararası öğrenci sayısındaki artış, kültürel çeşitliliği zenginleştirmekte ve kültürler arası etkileşimi teşvik etmektedir. Bu bağlamda, öğrenciler farklı kimlikler, diller, kültürler, politik sistemler, ekonomik koşullar, sosyal yapılar ve psikolojik faktörlerle karşılaşmakta; bu durum ise onların yeni ortamlara uyum süreçlerinde çeşitli deneyimler yaşamalarına neden olmaktadır. Konunun önemi göz önüne alındığında, farklı eğitim kademelerindeki öğrencilerin uyum süreçlerine ilişkin çeşitli nicel, nitel ve karma yöntemlerle birçok çalışma gerçekleştirilmiştir. Ancak, Türkiye'deki uluslararası öğrencilerin uyum süreçlerini meta-sentez yöntemiyle sistematik bir şekilde inceleyen bir çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle, bu araştırmada uluslararası öğrencilerin yükseköğretime uyumlarını etkileyen ve destekleyen faktörler meta-sentez yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında, 2010-2023 yılları arasında yayımlanmış toplam 28 çalışma sistematik bir şekilde incelenmiştir. Verilerin analizi sonucunda, birinci araştırma sorusu için beş, ikinci araştırma sorusu için ise sekiz tema belirlenmiştir. Bulgular, uluslararası öğrencilerin uyum süreçlerinin bireysel hazırlık düzeylerinin yanı sıra, farklı kimliklerin varlığına ilişkin medya etkisi ve ev sahibi ülkenin tutumlarından da etkilendiğini göstermektedir. Ayrıca, uluslararası öğrencilerin Türk yükseköğretim sistemine uyumunu kolaylaştıran başlıca faktörler, en yüksek frekans değerlerine göre olumlu tutum, öğrencilerin etkili bir şekilde yönlendirilmesi, kaliteli eğitim, burs olanakları, yurt imkanları, yeni ilişkiler kurma ve kişisel gelişim olarak sıralanmıştır. Buna karşılık, uluslararası öğrencilerin karşılaştığı başlıca uyum zorlukları arasında dil becerilerindeki yetersizlik, davranış değişiklikleri ve yemek-içme kültürüne ilişkin farklılıklar öne çıkmaktadır. Bu bağlamda, uluslararası öğrencilerin dil öğrenmeleri, oryantasyon programlarına katılmaları, etkin iletişim becerileri geliştirmeleri ve aktif bir tutum sergilemeleri, uyum süreçlerini kolaylaştırarak sosyo-kültürel ve akademik başarılarını artırmaları açısından kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
As societies develop and modern discoveries reshape the world, international human mobility has increased, driven by cultural and economic factors. One significant group within this mobility comprises students who travel abroad for educational purposes. The rising number of international students in Turkish higher education enriches cultural diversity and fosters intercultural interactions. In this context, students encounter diverse identities, languages, cultures, political systems, economic conditions, social structures, and psychological factors, which influence their adaptation experiences to new environments. Given the importance of this issue, numerous studies employing quantitative, qualitative, and mixed methods have examined the adaptation processes of students at various educational levels. However, no prior research has systematically analyzed the adaptation processes of international students in Turkish higher education using the meta-synthesis method. Therefore, this study analyzes the factors influencing and supporting the adaptation of international students to higher education in Turkey through a meta-synthesis approach. The research systematically examines 28 studies published between 2010 and 2023. The analysis identified five themes related to the first research question and eight themes concerning the second research question. Findings indicate that international students' adaptation processes are influenced not only by their individual preparedness but also by the media's representation of diverse identities and the attitudes of the host society. Moreover, the primary factors facilitating international students' adaptation to the Turkish higher education system, based on the highest frequency values, include positive attitudes, effective guidance, quality education, scholarship opportunities, dormitory facilities, building new relationships, and personal development. Conversely, the main adaptation challenges faced by international students are language deficiencies, behavioral adjustments, and cultural differences in food and eating habits. In this context, acquiring language skills, participating in orientation programs, developing effective communication abilities, and adopting an active approach play a crucial role in easing adaptation processes and enhancing socio-cultural and academic success.