Coğrafya dersinde öğretim süreçlerinin öğrenci görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluating teaching processes according to students oppinion in geography course
- Tez No: 92911
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
XII ÖZET Bu araştırmada, ortaöğretim kurumlarındaki coğrafya derslerinde öğre tim süreçleri ele alınmıştır. Araştırma sırasında, veri toplama araçlarından bi ri olan anket tercih edilerek.sosyoekonomik düzeylere göre (alt, orta ve üst şeklinde) belirtilen ortaöğretim kurumlarında öğrencilere uygulanmıştır. Anket ile öğretim yöntemleri, eğitim teknolojisi, öğretim hizmetleri ve öğretimde kar şılaşılan sorunlara yönelik öğrenci görüşleri alınarak bu bilgilerin analizine gi dilmiştir. Araştırmanın örnekleminini Ankara ili Altındağ, Çankaya ve Yenimahalle ilçeleri millî eğitim müdürlüklerine bağlı 3 ortaöğretim kurumundaki 262 lise bi rinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Uzman coğrafyacılar ve uzman eğitimci ler ile beraber hazırlanan anketten elde edilen veriler yüzde-frekans tabloları ve bazı yüzde-frekans tablolarının ise grafikleri yapılarak değerlendirilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde SPSS (Statistical Package for the Social Scien ces) paket programı kullanılmıştır. Elde edilen bulguların ışığında genel olarak şu sonuçlara ulaşılmıştır: 1. Bütün sosyoekonomik düzeylerdeki okullarda lise coğrafya öğretmen leri ençok klâsik öğretim yöntemlerinden anlatım ve soru-cevap yöntemini kullanmaktadır. 2. Bütün sosyoekonomik düzeylerdeki okullarda coğrafya öğretmenleri derste materyal olarak en fazla haritaları tercih etmektedir. Daha sonra ise ders kitaplarındaki grafik ve fotoğraflar kullanılmaktadır. 3. Öğretim hizmetlerinde alt sosyoekonomik düzeydeki okulun coğrafya öğretmeni başarılı iken diğer sosyoekonomik düzeylerdeki okullarda coğrafya öğretmenlerinin başarısı sınırlıdır. Bu da öğretmenlerin kişisel tutum ve dav ranışlarından kaynaklanmaktadır. DGXÖMANXAS)fON MIRKEZÎXIII 4. Sınıfların kalabalık olması, öğrencilerin derse hazırlıksız gelmesi, öğ retmenin öğrenciyi derse güdüleyememesi, araç ve gereç eksikliği bütün sos yoekonomik düzeylerdeki okullarda ortaöğretim kurumlarının genel sorunları nı oluşturmaktadır. 5. Bütün sosyoekonomik düzeylerdeki okullarda coğrafya öğretmenleri en fazla yazılı daha sonra da sözlü sınav şeklini tercih etmektedir. Bu tercih lerde, ÖSYM'nin çoktan seçmeli olan üniversite giriş sınavı ile çelişmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study focuses on the teaching process of geography courses in high schools. As a means of collecting data a questionnaire has been administered to high school students belonging to low, middle and high economic levels in high schools. Students views have been analyzed on teaching methods, education technology, teaching services and problems confronted in teaching have been analyzed by administering the questionnaire. Research has been done in Ankara to 262 first year students in 3 high schools belonging to Altındağ, Çankaya and Yenimahalle districts National Education Head Office. The questionnaire ha sbeen formed by cooperating with specialist geography teachers and specialist educators. Data have been assessed by percentage frequency charts, and the graphics of some of the frequency charts. In the analysis of the data, the package programme of SPSS(Statistical Package for Social Sciences ) has been used. The results of the research have been given below: 1- In the high schools of all socioeconomic levels the geography teachers use the traditional methods of narration and question answer. 2- In the schools of the all socioeconomic levels the geography teachers prefer using mostly maps as a course material. Graphics and photographs are the second choices. Whereas the geography teachers ' are succesful in the schools where students socioeconomic level is low, the geography teachers in schools where socioeconomic levels are middle and high are not very succesful. This results from the students' personal attitude and manner. The general problem of high schools of all socioeconomic levels is crowded classrooms, students not being prepared for the course, the teachers' incompetence in motivating students, and lack of classroom materials. Geography teachers in schools of all socioeconomic levels prefer written examinations to oral examination. This is a contradiction to the university entrance examination's multiple choice technique applied by ÖSYM.