Doğru Yol Partisi'nde parti içi demokrasi
- Tez No: 92910
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT ÖZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
131 ÖZET Çağdaş siyasi bir rejim olan demokrasi, azınlıkta olanların haklarına saygı gösterilen, özgürlükçü bir çoğunluk yönetim biçimidir. Demokratik katılımın temel öğeleri ve temel unsurları olan siyasi partilerin, siyasi rejim içinde yeniden yapılanması ve demokrasinin işleyebilmesi için parti içi demokrasi zorunludur. Bu araştırma, Türk siyasal yaşamı içinde önemli bir yere sahip olan Doğru Yol Partisi'nde kuruluşundan bugüne gelişimi, parti tüzüğüne göre yapılanması ve parti içi demokrasi, liderlik ve parti yönetimi, parti politika ve söylemlerinin şekillenişinde tabanın yeri ve önemi, aday belirleme süreci ve parti içi demokrasiyi etkileyen faktörler açısından incelemeye çalışılmıştır. Bu inceleme ile DYP'de parti içi demokrasinin işleyiş biçimi ortaya konmuş ve Türk siyasi hayatından demokrasinin gelişmesine katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Bu çalışma yapılırken ilgili literatür taranmış, Doğru Yol Partisi'nde örneklemeye gitmek için yöneticilerle karşılıklı görüşme yapılmış, güncel kriterlere yer vermek amacıyla ilgili dönemlerde gazete makaleleri incelenmiş ve DYP milletvekillerine anket uygulanmıştır. Doğru Yol Partisi 23 Haziran 1983 tarihinde kurulmuştur. Esas anlamda ülkenin muhafazakar partisi olup, seçmen tabanı Anadolu'daki kırsal nüfus, çiftçiler ve küçük esnaftır. DYP'nin kuruluşunda Süleyman Demirel manevi lideri olarak bilinir. 1993 yılında Başbakan olan Tansu Çiller ile değişim yaşanmış parti tabanı kentli ve genç nüfusa kaymıştır. DYP, serbest piyasa ekonomisine yönelik görüşün temsilcisidir. Son yıllarda özelleştirmeyi hedef almıştır.132 DYP'de parti içi demokrasi işlemesinde eskimiş üye kayıtları, bütün seçim bölgelerinde ön seçim yapılmaması, yapılan bölgelerde sonuçların uygulanmaması, bu seçimlerde hakim teminatının bulunmaması, aday belirleme sürecinde lider ve merkez teşkilatı tarafından değişikliklere gidilmesi, parti yönetiminde DYP Tüzüğü'ne uyulmaması gibi yanlış uygulama örnekleri olarak ortaya çıkmış, toplumun ekonomik ve eğitim düzeyi, demokrasi kültürü, medya, baskı grupları, Siyasi Partiler Kanununda eksiklikler parti içi demokrasiyi etkileyen olumsuz faktörler olarak belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
133 ABSTRACT Democracy, a modern political regime, is a majority rule, whereby minority rights are respected in a liberal environment. For political parties, which are the basic elements of democratic participation, to restructure within the political regime and for democracy to rule, in -party democracy is a must. This thesis attempts to study the establishement of the True Path Party (TPP), which could be considered as one of the most significant entities of the Turkish political structure. The following issues were examined; in- party democracy, structuring of the Party in the framework of the Party by laws, development of the TPP, leadership and management, the role of the party backbone on the party politics and doctorine, process of candidate selection and factors determining in-party democracy. Within this study, the manner of in-party democracy of the TPP is portrayed, with the aim of contribution to the development democracy within the Turkish political life. During this study, a related literature search has been undertaken, and to be able to make sampling in the TPP, face to face interviews were conducted, periodicals have been searched to mention the current critics and finally TPP Parliament Members were questionared. TTP was established on June 23, 1983. Basically, it is a conservative party with a backbone consisting of Anatolian population, farmers and small- scale businessman.134 Süleyman Demirel acted as the spritual leader of the party during its establishement. However, during Tansu Ciller's Prime Ministry in 1993, things changed and the parly backbone has transformed to rural and young population. TPP is the representative of free market economy and during last years has supported privatization. Inappropriate practices such as; non-updated membership registrations, no pre-elections in all of the election distrcts and non- applicability of these pre-election results, absence of arbitration, change of candidates by leadersip and central organization during the process of candidate selection, non-adherence to the Party By-Laws by the Party Administration were common. The socio-economic level of the society, democratic culture, media, interest groups, and the imperfect law of Political Parties, were underlined as negative factors effecting in-party democracy. Mmmm ookOmawtasyon mim