Termal turizm aktivitelerine katılımın algılanan esenlik (Wellness) ve yaşam doyumu üzerindeki etkisi: (Ankara ili örneği)
The effect of participation in thermal tourism activities on perceived wellbeing and life satisfaction: (Ankara province example)
- Tez No: 932334
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ERSİN SİLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Türkiye'nin sahip olduğu doğal termal su kaynaklarının zenginliği önemli bir turizm potansiyeli oluşturmaktadır. Sağlık turizmi kapsamında değerlendirilen termal turizm aktivitelerinin insan yaşamına esenlik ve yaşam doyumu açısından etkisinin incelenmesi termal turizm pazarlamasına farklı bir bakış açısı kazandırmaktadır. Bu çalışmanın amacı; termal turizm aktivitelerine katılan bireylerin algıladıkları esenlik (wellness) ve yaşam doyumu düzeylerinin incelenmesidir. Bununla birlikte katılımcıların algılanan esenlik (wellness) ve yaşam doyumu düzeyi arasındaki ilişkinin tespit edilerek, demografik özelliklerine göre oluşan farklılıkların tespit edilmesi amaçlanmıştır. Nicel bir araştırma olan çalışmada, veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara'da ikamet eden ve Ankara'nın termal turizm destinasyonları Kızılcahamam, Beypazarı ve Haymana'yı ziyaret eden bireyler oluşturmaktadır. Eksik veri içeren ve termal turizm aktivitelerine hiç katılmayanların doldurduğu formlar çıkarıldıktan sonra 384 kullanılabilir anket formu analize tabi tutulmuştur. Araştırmada katılımcıların algılanan esenlik ve yaşam doyum düzeylerinin belirlenmesi amacıyla“Algılanan Esenlik Ölçeği”(Perceived Wellness Scale) ve Yaşam Doyumu Ölçeği (The Satisfaction With Life Scale) kullanılmıştır. Anket sonucunda elde edilen verilerin analizi için SPSS programı kullanılmıştır. Fark hipotezlerini test etmek amacıyla t-testi ve ANOVA uygulanarak cinsiyet, yaş, medeni durum ve katılım sıklığı gibi değişkenlere göre anlamlı farklılıklar ortaya konmuştur. Ayrıca, korelasyon analizinde algılanan esenlik ve alt boyutlarının yaşam doyumu ile ilişkileri incelenmiş; basit ve çoklu doğrusal regresyon analizleriyle bu değişkenlerin yaşam doyumu üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; algılanan esenlik ve yaşam doyumu arasında pozitif yönlü bir ilişki bulunmaktadır. Termal turizm aktivitelerine katılan bireylerin esenlik düzeyleri yaş, medeni durum ve eğitim durumu değişkenlerine göre farklılaşmazken; cinsiyet ve katılım durumu değişkenine göre farklılık göstermektedir. Katılımcıların yaşam doyumu düzeyleri ise; cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim ve katılım durumu değişkenlerine göre farklılık göstermektedir. Elde edilen sonuçlar alan yazın çerçevesinde tartışılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The richness of Turkey's natural thermal water resources creates an important tourism potential. Examining the effects of thermal tourism activities, which are evaluated within the scope of health tourism, on human life in terms of well-being and life satisfaction gives a different perspective to thermal tourism marketing. The purpose of this study; The aim of this study is to examine the perceived well-being and life satisfaction levels of individuals participating in thermal tourism activities. In addition, it was aimed to determine the relationship between the perceived well-being and life satisfaction level of the participants and to identify the differences according to their demographic characteristics. In the study, which is a quantitative research, survey technique was used as a data collection tool. The universe of the research consists of individuals residing in Ankara and visiting Ankara's thermal tourism destinations Kızılcahamam, Beypazarı and Haymana. After removing the forms containing missing data and those filled out by those who had never participated in thermal tourism activities, 384 usable survey forms were analyzed. In the study, the“Perceived Wellness Scale”and the Satisfaction With Life Scale were used to determine the perceived well-being and life satisfaction levels of the participants. SPSS program was used to analyze the data obtained as a result of the survey. In order to test the difference hypotheses, t-test and ANOVA were applied to reveal significant differences according to variables such as gender, age, marital status and frequency of participation. Additionally, in the correlation analysis, the relationships between perceived well-being and its sub-dimensions and life satisfaction were examined; the effects of these variables on life satisfaction were evaluated with simple and multiple linear regression analyses. According to the research results; There is a positive relationship between perceived well-being and life satisfaction. While the well-being levels of individuals participating in thermal tourism activities do not differ according to age, marital status and education level variables; It varies depending on gender and participation status. The life satisfaction levels of the participants are; It varies according to gender, age, marital status, education and participation status variables. The results obtained were discussed within the framework of the literature and suggestions were made.