Hukuk felsefesinde ilerleme
Progress in philosophy of law
- Tez No: 929141
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLRİZ UYGUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 410
Özet
Son yıllarda artan şekilde, filozoflar felsefede ilerleme olup olmadığını tartışmaya başlamış, toplumsal ilerlemeyi ele alan genel ilerleme literatüründen ayrıksı bir felsefede ilerleme literatürü ortaya çıkmıştır. Bu literatürde felsefenin metodolojisi, hangi değerlere yöneldiği ve topluma bakan yönü gibi meseleler çerçevesinde, felsefede neden doğa bilimlerinde görülen türde bir bilgi birikimi sağlanamadığı, felsefenin sorduğu sorular bakımından kendine has bir cevap verme trendinin bulunup bulunmadığı ve gelecekte felsefede ne yönde bir değişime gidilmesi gerektiği hususları tartışılmaktadır. Bu doğrultuda, özellikle doğa bilimleri ve teknolojiyle kıyaslandığında, felsefede ilerlemenin bulunmadığı, başka bir deyişle, felsefenin yüzyıllardır aynı konuları tartışıp çözüme ulaşamadığı ifade edilmektedir. Elbette, felsefe hakkındaki bu olumsuz yargının onun tüm alt dalları bakımından geçerli olduğunu söylemek mümkün değildir. Doktrinde, örneğin, mantık ve semantik gibi alt dalların, metafizik ya da ahlak felsefesi gibi alt dalların aksine, açık bir şekilde ilerlemiş olduğu iddia edilmektedir. Ancak, felsefenin alt dallarında ilerleme hususuna hasredilmiş ayrıntılı çalışmalara pek rastlanılmamaktadır. Felsefenin“en dış çemberinde”yer alan hukuk felsefesi alt dalına ise ilerleme tartışmaları neredeyse hiç uğramamış görünmektedir. Bununla birlikte, günümüzde analitik hukuk felsefesine yöneltilen eleştirilere bakıldığında, adeta ismi konmadan bir ilerleme tartışması yürütüldüğü görülmektedir. Eleştirel kampta yer alan hukuk felsefecileri, analitik hukuk felsefesini belirli sığ tartışmalara saplanıp kalmış olarak telakki etmekte, hukuk felsefesi için farklı gelecek tasavvurlarında bulunmaktadırlar. Benzerliklere rağmen, analitik hukuk felsefesine yöneltilen eleştirilerde genellikle gözlemlenen felsefede ilerleme literatürüne kıyasla sistematize edilmemiş ve muğlak ifadelerle aktarılmış olmalarıdır. Yapılan eleştiriler bağlama oturtulmamış, üstünkörü ve tipik olarak tek veya birkaç paragrafta açıklanmak suretiyle ileri sürülmüş durumdadır. Bu durum, eleştirilerde ifadesini bulan sorunların çözümünü zorlaştırmakta, bunların bir bağlama oturtulmak suretiyle derinlemesine incelenme ihtiyacına işaret etmektedir. Benzeri eleştirilerin felsefede ilerleme literatüründe felsefenin diğer alt dallarına karşı da ileri sürülmüş ve çok daha ayrıntılı bir incelemeye tabi tutulmuş olması bu literatürden yararlanmak suretiyle ilgili sorunlara derinlemesine bir yaklaşım imkânı sunmaktadır. Bu doğrultuda, tez felsefede ilerleme literatüründen iki farklı şekilde yararlanmayı hedeflemektedir. Bunlardan ilki, felsefede ilerleme literatüründe ortaya konan çalışmalardaki argümanların, analitik hukuk felsefesine yönelen metafelsefi eleştirilerinin aydınlatılması ve tartışılmasında kullanılması; ikincisi ise, ilerleme kavramı aracılığıyla bu eleştirilerin değerlendirilebileceği ortak bir çerçeve ortaya konmasıdır. Bu amaç doğrultusunda, tezin Birinci Bölüm'ünde analitik hukuk felsefesinin sınırları belirlenmeye çalışılacak; felsefede ilerleme literatürünün ne ölçüde uygulanabilir olduğu sorunu tartışılacaktır. İkinci Bölüm'de farklı felsefede ilerleme literatüründe ileri sürülen argümanları başlıklar altında incelenerek analitik hukuk felsefesindeki paralel tartışmaların aydınlatılması amacı doğrultusunda alan-spesifik özellikler ortaya konmaya çalışılacaktır. Üçüncü Bölüm'de ise İkinci Bölüm'de incelenen argümanlar ve alan-spesifik özellikler ışığında ve ilerleme kavramınca sağlanan ortak teorik çerçevede analitik hukuk felsefesine yöneltilen metafelsefi eleştiriler değerlendirilecektir. Bu doğrultuda, hukuk felsefesinin pratik bir alan olarak anlaşılmasının alanın amaçları doğrultusunda ilerlemesi ve temel metafelsefi eleştirileri karşılaması bakımından teorik bir alan olarak anlaşılmasına göre daha elverişli olduğu iddia edilecektir.
Özet (Çeviri)
In recent years, philosophers have increasingly begun to debate whether there is progress in philosophy, leading to the emergence of a distinct literature on progress in philosophy, separate from the general progress literature that examines social progress. This literature discusses issues such as the methodology of philosophy, the values it pursues, and its societal orientation, questioning why philosophy has not achieved the kind of cumulative knowledge seen in the natural sciences, whether it follows a distinctive trend in answering the questions it poses, and in what direction it should evolve in the future. In this regard, particularly when compared to the natural sciences and technology, it is often argued that there is no progress in philosophy; in other words, that philosophy has been discussing the same issues for centuries without reaching solutions. However, it cannot be said that this negative judgment applies to all its subfields. In the doctrine, for example, it is asserted that subfields such as logic and semantics have clearly progressed, in contrast to metaphysics or moral philosophy. Nevertheless, detailed studies specifically dedicated to the issue of progress in philosophy's subfields are relatively rare. When it comes to the subfield of philosophy of law, which occupies the“outermost circle”of philosophy, discussions of progress seem to have been almost entirely absent. However, when examining contemporary critiques directed at analytic legal philosophy, it appears that an implicit discussion of progress is taking place. Legal philosophers in the critical camp perceive analytic legal philosophy as having stagnated in certain superficial debates and envision alternative futures for the field. Despite similarities, a common feature of critiques of analytic legal philosophy is that they are generally less systematized and conveyed in vague terms compared to those found in the literature on progress in philosophy. These critiques are not properly contextualized, often presented in a superficial manner, and typically expressed in just one or a few paragraphs. This makes it more difficult to address the issues raised and highlights the need for a deeper examination within a structured framework. Since similar critiques have been made against other subfields of philosophy in the progress in philosophy literature and have been subjected to much more detailed analysis, drawing on this literature offers an opportunity for a more in-depth approach to these issues. Accordingly, this dissertation aims to utilize the literature on progress in philosophy in two distinct ways. First, it seeks to employ the arguments presented in this literature to clarify and engage with the metaphilosophical critiques directed at analytic legal philosophy. Second, it aims to establish a common framework through which these critiques can be assessed via the concept of progress. To this end, the first chapter of the dissertation will attempt to delineate the boundaries of analytic legal philosophy and discuss the extent to which the literature on progress in philosophy can be applied. In the second chapter, arguments from different strands of the progress in philosophy literature will be examined under thematic headings, with the goal of identifying field-specific characteristics that can illuminate parallel debates in analytic legal philosophy. The third chapter will then evaluate the metaphilosophical critiques of analytic legal philosophy within the shared theoretical framework provided by the concept of progress, in light of the arguments and field-specific characteristics analyzed in the second chapter. In this context, it will be argued that understanding legal philosophy as a practical field is more conducive to its progress in line with its objectives and to addressing fundamental metaphilosophical critiques than understanding it as a purely theoretical field.